Zvyšuje se vyhlášením pandemie prasečí chřipky riziko pro lidi v Česku?

Pro nás se tímto nezmění pravděpodobně vůbec nic. Můžeme očekávat zvyšující se počet nakažených lidí. Jak rychlý tento nárůst bude, to nelze říct. Situace ale stále není nijak drastická.

Jak se může změnit v dalších dnech?

Není pravděpodobné, že by se situace v nejbližších dnech nějak významně změnila. O týdnech bych už ale nespekulovala. Chřipka dokáže udělat změnu i za týden.

Budou se po vyhlášení pandemie měnit u nás preventivní opatření?

Zatím se žádná speciální neplánují. Ani Světová zdravotnická organizace ve svých doporučeních neuvádí, že by se mělo omezovat cestování nebo zavírat hranice. My zatím uplatňujeme opatření, jako jsou karantény nebo vyhledávání lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Zatím jsou tyto postupy na místě. Pokud by byly případů tisíce, potom už ztrácejí smysl.

Pandemie je vyhlášena poprvé po čtyřiceti letech. To zní znepokojivě, nebo ne?

Nikdo dopředu neví, jak to bude vypadat. Ten virus je nový, tudíž proti němu v zásadě nikdo nemá žádné významné typy protilátek. Má tedy otevřenou cestu víceméně ke komukoliv. Průběh té nemoci u pacientů se ale zatím výrazně neodchyluje od běžné chřipky, která nás sužuje každý rok. Důležité bude, jak dlouho celá věc potrvá a jaké množství lidí onemocní.

Zvyšuje se riziko zmutování viru prasečí chřipky?

Ono se nezvyšuje, ale prostě je. U takto geneticky nestabilního viru to riziko je vždy a je trvalé.

Mění se nějak doporučení pro lidi, jak se chovat nebo na co dávat pozor?

Doporučuje se pouze dbát víc na osobní hygienu, především mytí rukou třeba po příchodu domů.