Společnost Heineken dnes oznámila, že uzavře pivovary v Kutné Hoře a Znojmě. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli uzavření obou pivovarů hrozí ztráta zaměstnání zhruba 35 zaměstnancům, 17 v Kutné Hoře a 18 ve Znojmě. Zbývajících 17 zaměstnanců ze Znojma a 15 zaměstnanců z Kutné Hory firma přesune do jiných závodů společnosti.

K uzavření obou pivovarů se firma odhodlala po vypracování analýzy, která kromě nynější kapacity posuzovala například možnosti jejího rozšíření či budoucí investiční nároky. "Z důvodů nákladů, efektivnosti a bezpečnosti není nadále možné zachovat provoz v těchto pivovarech a vyhnout se propouštění," sdělil v tiskové zprávě generální ředitel Heinekenu v Česku Lieven van der Borght.

Propuštění dostanou odškodné 

Všem propuštěným firma vyplatí plné odškodné, nabídne jim také poradenství a pomoc při hledání nového zaměstnání. Pivní značky Dačický z Kutné Hory i Hostan ze Znojma bude firma vyrábět i nadále podle stejných receptur.

O utlumení či ukončení výroby ve Znojmě se spekulovalo již delší dobu. Problémy působí především poloha pivovaru v centru města v blízkosti památkově chráněných budov. Výrobu lahvového piva Hostan přesunul Heineken do Starobrna již před čtyřmi lety. Nyní se tam přestěhuje i výroba piva sudového.

Za Zlatopramen dá Heineken dvě miliardy korun - čtěte ZDE

Čtvrtý pokus prodat náchodský pivovar Primátor může skončit soudem - čtěte ZDE 

Heineken je třetím největším výrobcem piva na světě. V České republice vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice a loni se dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno, Louny a Kutná Hora a likérku Granette. Firma v Česku zaměstnává asi 600 lidí, její podíl na trhu se pohybuje kolem 12 procent.

Tuzemské pivovary patřící do skupiny Heineken, trojky na českém trhu, v loňském roce vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva. Dvě třetiny výstavu se spotřebovalo v Česku, asi 860.000 hektolitrů tvořil export.