Peníze, které si lidé vytáhli kvůli propadu trhů z tuzemských podílových fondů, se do nich postupně začínají vracet. Podle správců největších českých fondů se totiž právě nyní začínají vyrovnávat objemy peněz, které si lidé z fondů vyzvednou, s objemy finančních prostředků, které do nich vloží.

Zatímco v lednu lidé z fondů stáhli o téměř 3,6 miliardy více, než do nich vložili, v květnu se tento rozdíl scvrknul na 228 milionů korun. Vyplývá to ze statistik Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Kam s hotovostí?

Fondy začínají být pro investory atraktivní hlavně kvůli snižování úroků u běžných nebo termínovaných vkladů. „V bankách nyní dobíhají šestiměsíční termínované vklady. Pro nové vklady už ale lidem nabídnou mnohem nižší úročení,“ říká předseda AKAT Josef Beneš.

"Sledujeme postupně nárůst zájmu o investování. Domácnosti nashromáždily pod vlivem krize množství hotovosti a nyní řeší otázku‚ kam s ní," potvrzuje Martin Viktora ze společnosti ČP Invest.

Ještě donedávna přitom lidé vydělávali na spořících účtech více než na investicích do peněžních fondů. Banky totiž na počátku finanční krize držely úroky vysoko, aby zabránily odlivu peněz z vkladů.

"K návratu do plusových hodnot by měl pomoci i zvýšený zájem investorů o dluhopisové fondy českých státních dluhopisů. Pokud se situace na akciových trzích výrazně nezdramatizuje, pomohou také dynamické fondy," doplňuje Pavel Hoffman, ředitel marketingu Investiční kapitálové společnosti Komerční banky. S tím, že by lidé nyní vzali podílové fondy útokem, nicméně jejich správci nepočítají.

Rány se budou hojit dlouho

Jen těžko se tak fondům podaří ještě letos vymazat masivní ztráty z prvních letošních měsíců. Drobní investoři totiž začínají ve větším dávat peníze do fondů zhruba rok po oživení kapitálových trhů. Od počátku roku přitom z fondů zmizelo celkem 17,7 miliardy korun. Lidé do nich přitom ve stejném období vložili o deset miliard méně.

Fondy na počátku roku přišly o majetek nejen kvůli hromadným výběrům vkladů, ale také kvůli propadům na kapitálových trzích. Než se objem majetku dostane na hodnoty, které fondy českým investorům spravovaly před krizí, bude to ještě nějakou dobu trvat.

"Nejvíce se vracejí investoři do fondu peněžního trhu Sporoinvest a zaznamenáváme výrazné přírůstky i do akciového fondu Sporotrend," říká Radek Urban, generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny.

Právě z relativně bezpečnějších peněžních fondů přitom stahovali lidé peníze nejrychleji. Konzervativní investoři jsou totiž nejvíce citliví na výkyvy trhu a velké propady. "Výnosy fondů peněžního trhu jsou už nad úrovní jádrové inflace nebo dokonce trochu nad ní," říká Beneš.

Nejvýnosnější byly ale v posledních měsících díky oživení na světových trzích akciové podílové fondy. Například Sporotrend IS ČS si za poslední tři měsíce polepšil o více než 90 procent, ING Český akciový fond o 44 procent a Fond nových ekonomik ČP Investu o 37 procent. Akciové fondy navíc patří k těm, do nichž lidé od začátku roku více pěnez vložili, než z nich vybrali.