Firma Vivaria, která v úterý zvítězila ve výběrovém řízení na koupi zkrachovalých světelských skláren Sklo Bohemia, chce ve sklářské výrobě zaměstnat 180 lidí. Majitel firmy Lubor Červa ve středu ČTK řekl, že produkci obnoví nejpozději do tří měsíců od převzetí závodu. Rozhodnutí věřitelského výboru o prodeji skláren se ale nelíbí světelskému podnikateli Jiřímu Huderovi, jehož společnost podala druhou nejvyšší nabídku. Řekl, že nyní zvažuje právní možnosti jak se tomuto rozhodnutí bránit.

Hudera je jedním ze dvou jednatelů firmy Crystal Bohemian Company, která se o sklárny ucházela. "Zvítězili jsme ve všech třech kolech. V závěru ale byla vyvolána neprůhledná licitace, o níž jsme vůbec nevěděli, že bude probíhat. Byli jsme postaveni před nerovné podmínky," řekl Hudera.

Doplnil, že podle písemného sdělení insolvenční správkyně Heleny Horové končila lhůta pro zvyšování cenových nabídek v pondělí s tím, že je tento termín konečný a po jeho uplynutí už žádná další jednání o navyšování nabídek nebudou. V úterý byl ale Hudera znovu vyzván k navýšení nabídky, a to telefonicky, jak uvádí, aniž by byl na zahájení další licitace předem upozorněn. Cenu prý nejprve navýšil na 155 milionů korun, ale k dalšímu zvyšování už přistoupit nechtěl, protože se neměl možnost dohodnout s druhým jednatelem firmy.

Se způsobem ukončení výběru nesouhlasí ani Vladimír Kubinec, předseda odborového svazu zaměstnanců sklářského a keramického průmyslu. Domnívá se, že závěrečnou licitací byla porušena pravidla výběrového řízení.

Mezi třemi nejvážnějšími zájemci o majetek skláren byla také firma ALand Europe. Zastupuje ji Pavel Louda, který již zvítězil v řízení na odkup zkrachovalých Skláren Bohemia v Poděbradech. I podle něj skončila lhůta pro zvyšování nabídek v pondělí. Uznává, že jeho nabídka byla nejnižší, ale nelíbí se mu, že nedostal možnost ji v úterý zvýšit, jako to mohli udělat zbývající dva uchazeči.

Ve sklárnách Sklo Bohemia pracovalo do loňského podzimu přes 1200 lidí. Vivaria se nechystá vracet k ruční produkci, ale obnoví strojní výrobu skla. "Zdá se, že to je jeden z mála oborů, kde se dá ještě konkurovat dovozu z Asie," zdůvodnil svůj záměr Červa, který dosud ve sklářství nepodnikal. Dodal, že pokud by se situace na trhu vyvíjela dobře, mohla by být v dlouhodobém výhledu výroba skla ještě o něco rozšířena. Pak by ve Světlé mohlo dostat práci dalších asi 80 lidí.

Nervozita stoupá

Rozhodnutí o prodeji skláren vítá světelská radnice. "My nepreferujeme žádného zájemce, protože je v podstatě neznáme. Doufáme, že obnova výroby nastane co nejdřív," řekl místostarosta Josef Böhm. Po uzavření skláren se výrazně zhoršila ekonomická situace celého regionu. Nezaměstnanost na Světelsku se od loňského podzimu stále zvyšuje a už se blíží k 21 procentům. Před rokem bylo v tomto regionu bez práce jen něco přes pět procent obyvatel. Böhm podotkl, že nervozita mezi lidmi stoupá, protože v červenci už velká část bývalých sklářů ztratí nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února. Na majetek světelských skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni deklarovali zájem o obnovení výroby skla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist