Senát schválil možná nejdůležitější opatření v boji s ekonomickou krizí - slevu na sociálním pojištění. Firmy podle novely, kterou musí ještě podepsat prezident, si totiž za velkou většinu pracovníků, které zaměstnají, nechají zajímavé peníze, jež by jinak musely odvést.
Největší přínos pro firmy přitom bude mít zaměstnávání lidí s nižšími příjmy, což může podle dřívějšího odhadu ministerstva práce zachránit až 70 tisíc míst.
Novela je součástí protikrizového balíku, ze kterého Senát už schválil zrychlení odpisů firem a také novinku v insolvenčním zákoně. Podle ní zaměstnanci firem v insolvenci budou mít nárok na vyplacení sedmi měsíčních platů místo dosavadních pěti.
Motivace nechat si zaměstnance
Nová sleva na odvody sociálního pojištění, schválená Senátem, má jeden základní úkol: motivovat firmy, aby jim v době krize zbyly peníze na zaměstnání co největšího počtu lidí.Vláda si tak od ní slibuje, že pomůže zastavit nebo nebo aspoň zmírnit raketový nárůst nezaměstnanosti, ke kterému v Česku kvůli ekonomické krizi v posledních týdnech dochází.
Slevy na pojistném za své zaměstnance budou moci zaměstnavatelé využít podle novely jen do konce příštího roku. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka senátorům řekl, že snížení je navrženo ve výši 3,3 procenta rozdílu mezi 1,15násobku průměrné mzdy a vyměřovacím základem zaměstnance.
Sleva od stovek do tisíců
Uvedený násobek průměrné mzdy představuje podle ministra pro letošní rok zhruba 27.100 korun, výše slev při minimálním mzdě 8000 korun tak bude představovat celkem 631 korun. "Při mzdě ve výši 15.000 korun sleva bude činit 400 korun," uvedl Šimerka.
Letní studentské brigády utrpěly. Nabídka poklesla až o 45 procent - čtěte ZDE
Živnostníci mohou brzy platit nižší daně. ODS předložila návrh poslancům - čtěte ZDE
Dále uvedl, že výběr sociálního pojištění se kvůli navrhovaným slevám sníží o 18 miliard korun. Právě o to opírali svou kritiku vládní předlohy sociální demokraté. Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) bude muset stát do pojištění prostředky dodat. Lepší by podle Štěcha bylo, kdyby stát zajistil práci formou veřejných zakázek. "Žádná sleva na dani podle mně ještě pracovní místa nevytvořila a nevytvoří," prohlásil.
ČSSD žádá oplátku
Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha nicméně ještě před hlasováním uvedl, že vzhledem k dohodě své strany s ODS o prosazení protikrizových opatření sociální demokraté umožní schválení novely. Očekává, že podobně se ODS zachová v případě zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, kterým chce ČSSD mimo jiné zavést šrotovné. Senát by tuto normu mohl projednávat ještě večer.
Vládní novelu nakonec podpořilo 53 z 61 přítomných senátorů včetně 15 sociálních demokratů; proti byli pouze tři senátoři ČSSD včetně odborářského předáka Štěcha.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist