Administrativa prezidenta Baracka Obamy navrhla komplexní balík změn fungování finančního systému v USA. Fed tak dostane nové pravomoci.

Prezident očekává, že až se změny projeví v praxi, vrátí se do finančního sektoru důvěra a odvětví bude znovu fungovat tak, jak má. Obama chce zajistit, aby se neopakovala krize, která zasáhla Wall Street a která byla podle všeho nejhorší od 30. let minulého století.

Obama bude o plánech podrobně hovořit později. Podle agentury AP se však v jeho návrhu počítá i s tím, že vznikne nový úřad na ochranu spotřebitele s cílem zajistit, že bude fungovat ostraha proti excesům, které v současné krizi sehrály ústřední roli.

Návrh, který má 88 stran, pravděpodobně odstartuje živou debatu v Kongresu. Oponenti návrhu už dali najevo, že změny budou příliš svazující, takže se může stát, že americké banky kvůli nim nebudou schopny obstát v globální konkurenci.

První dvě banky splatily dluhy

Americké banky už začaly vracet státní pomoc. U.S. Bancorp a BB&T Corp. se staly prvními velkými bankami, které vrátily peníze obdržené z vládního fondu pomoci TARP. Ministerstvo financí dalo deseti předním bankám souhlas předčasně vrátit peníze do fondu minulý týden.

Podle dřívějších zpráv by měly splatit pomoc i Goldman Sachs Group a Morgan Stanley, které získaly do státu každá deset miliard dolarů. List Wall Street Journal minulý týden uvedl, že peníze splatí i JPMorgan Chase & Co a American Express. JPMorgan získal 25 miliard a American Express 3,4 miliardy USD.