Administrativa prezidenta Baracka Obamy navrhla komplexní balík změn fungování finančního systému v USA. Fed tak dostane nové pravomoci.

Prezident očekává, že až se změny projeví v praxi, vrátí se do finančního sektoru důvěra a odvětví bude znovu fungovat tak, jak má. Obama chce zajistit, aby se neopakovala krize, která zasáhla Wall Street a která byla podle všeho nejhorší od 30. let minulého století.

Obama bude o plánech podrobně hovořit později. Podle agentury AP se však v jeho návrhu počítá i s tím, že vznikne nový úřad na ochranu spotřebitele s cílem zajistit, že bude fungovat ostraha proti excesům, které v současné krizi sehrály ústřední roli.

Návrh, který má 88 stran, pravděpodobně odstartuje živou debatu v Kongresu. Oponenti návrhu už dali najevo, že změny budou příliš svazující, takže se může stát, že americké banky kvůli nim nebudou schopny obstát v globální konkurenci.

První dvě banky splatily dluhy

Americké banky už začaly vracet státní pomoc. U.S. Bancorp a BB&T Corp. se staly prvními velkými bankami, které vrátily peníze obdržené z vládního fondu pomoci TARP. Ministerstvo financí dalo deseti předním bankám souhlas předčasně vrátit peníze do fondu minulý týden.

Podle dřívějších zpráv by měly splatit pomoc i Goldman Sachs Group a Morgan Stanley, které získaly do státu každá deset miliard dolarů. List Wall Street Journal minulý týden uvedl, že peníze splatí i JPMorgan Chase & Co a American Express. JPMorgan získal 25 miliard a American Express 3,4 miliardy USD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist