Evropský Airbus prodá deset letadel A321 indické letecké společnosti Paramount Airways. Předběžná dohoda, kterou podniky podepsaly na pařížském aerosalonu, zahrnuje ještě opci na další desítku těchto strojů na krátké a střední vzdálenosti. Airbus to uvedl ve zprávě bez hodnoty kontraktu. Typ A321 má katalogovou cenu 90,3 milionu dolarů.

Podniky podepsaly dohodu pátý den světově největšího aerosalonu, kdy se přehlídka otevřela veřejnosti. Očekává se kolem 150 000 návštěvníků; v pondělí se 48. ročník akce otevřel profesionálům a tisku.

Místo nákupů turistika

V získaných zakázkách má Airbus náskok před americkým rivalem Boeing. Zatímco americký koncern od začátku týdne vyjednal objednávky jen za 153 milionů dolarů, Airbus do čtvrtka podepsal zakázky za celkových 6,25 miliardy podle katalogových cen.

Ve čtvrtek Airbus například uzavřel dohodu s maďarskou nízkonákladovou společností Wizz Air. Jejich předběžná zakázka na 50 letadel A320 je podle katalogových cen za 3,8 miliardy dolarů. Provozní ředitel Airbusu John Leahy předpokládá, že ze smlouvy bude pevná objednávka v brzké době.

V porovnání s minulými roky se ale letos podepsalo mnohem méně kontraktů kvůli úvěrové krizi. Lidé z aerolinií a vlád, které dříve letadla kupovaly, tentokrát přišli obdivovat leteckou techniku spíše jako turisté a šekové knížky nechali doma.

Boeing zprávy o objednávkách evropského rivala ignoroval. Jeho manažeři pouze uvedli, že podnik nezískává zakázky proto, aby je vyhlašoval na leteckých přehlídkách, napsala agentura AP.