Po 102 letech výroby tuto středu zhasla pec Sklárny Heřmanova Huť (SHH), kterou kvůli minimu zakázek opustí v srpnu 72 z 84 lidí. Koncem června dostanou výpovědi. Vedení podniku, který je minimálně zadlužený, stále počítá s obnovením výroby poté, co pivovarům a výrobcům nápojů začnou docházet sklenice ve skladech. SHH je jejich jediným výrobcem v ČR. Řekl tak předseda představenstva a ředitel Roman Lauterkranc.

"Třetina zaměstnanců už absolvovala pohovor, podle něhož se rozdělí do několika kategorií práce, kterou budou vykonávat ve dvouměsíční výpovědní lhůtě. Se zbytkem se dohodneme do čtvrtka," dodal. Někteří lidé dokončují dekorace a balení sklenic, další konzervují stroje a uklízejí haly a část pracovníků využijí externí firmy.

Tvrdé vyjednávání

Zatím dali všichni zaměstnanci souhlas s přeřazením na jinou práci a mají nárok na 100 procent průměrného platu za letošní čtvrtletí. Pokud by nesouhlasili, měli by 80 procent. Vedení SHH navrhovalo o čtvrtinu méně, ale po tvrdém vyjednávání ustoupilo odborům. Za červenec a srpen vyplatí firma lidem zhruba 2,4 milionu korun a na tří až šestiměsíčním odstupném 15. září dalších 7,2 milionu Kč.

SHH navrhovala svým lidem, aby s jeho vyplacením počkali do prosince, kdy by měly být zakázky, ale souhlasila pouze menšina. Úhrada odstupného podnik finančně vyčerpá, ale peníze podle ředitele dostanou. Také díky tomu, že se našel kupec 20 firemních bytů.

Sklárna bude hledat další externí zdroje pro obnovení produkce. Možností je finanční pomoc německého dekoratéra sklenic, firmy Sahm, který odebíral dvě třetiny produkce. Němci se mají do konce července stát stoprocentním akcionářem SHH a chtějí obnovit výrobu.

Plány do budoucna

Ochlazování pece potrvá do nedělních 24:00. "Pokud budeme chtít výrobu znovu rozběhnout, bude shodných pět dnů trvat temperace, dva dny natavení skloviny a následně se budou její vlastnosti stabilizovat, což může být delší proces," řekl Lauterkranc. Přiměřená lhůta pro obnovení výroby je podle něj do jednoho roku.

Podnik, který dodává vodu obci s 1800 obyvateli, postupně sníží odběry elektřiny, plynu a kyslíku, ale pouze natolik, aby byla šance na opětovný rozběh. Měsíční výdaje na konzervaci se budou od září, kdy firmu opustí většina lidí, pohybovat do jednoho milionu měsíčně. Firmě má pomoci sousední sklárna Stölzle Union, rakouský výrobce lahviček na léky, která bude kontrolovat zařízení SHH.

Nová příležitost pro ex-zaměstnance Crystalexu

Změny v tuzemském sklářství probíhaly ale i jinde. Zhruba 40 nových pracovních míst pro skláře chce v Novém Boru vytvořit místní sklářský podnikatel Martin Oppitz, který od radnice koupil nevyužívanou budovu školní hutě ve Sklářské ulici. Informuje o tom středeční Českolipský deník.

Soud poslal Crystalex Nový Bor do konkursu - čtěte ZDE

Objekt, jehož cenu znalec odhadl na 3,19 milionu korun, získal Oppitz zhruba za třetinu. Cenu ale snižuje špatný stav budovy, vysoké náklady na provoz a také chybějící přístup z místní komunikace. Další peníze tak bude muset nový majitel investovat do oprav objektu a do zprovoznění pecí, které jsou od loňského léta vyhaslé.

Pro novoborskou radnici je vytvoření nových pracovních míst pro skláře dobrou zprávou. Ve městě zkrachoval největší zaměstnavatel - sklárna Crystalex a o práci tam přišlo na 1300 lidí. Další 300 sklářů propustila místní sklárna Egermann. Její majitel Robert Uksa ale slibuje, že v srpnu výrobu znovu rozjede a pracovníky zase zaměstná. Na konci května bylo na Novoborsku bez práce 2000 lidí, a míra nezaměstnanosti 18,2 procenta byla v rámci Libereckého kraje nejvyšší. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist