Počet zaměstnanců v tuzemských bankách za poslední rok klesl o takřka 1100, tedy o zhruba tři procenta. Na konci letošního března banky zaměstnávaly 38.918 osob. Největší úbytky hlásily hlavně střední banky, naproti tomu velké i malé banky stavy pracovníků spíše rozšiřovaly, vyplynulo ze statistiky České národní banky.

Z vyjádření většiny bank vyplývá, že počet pracovníků se ve zbytku roku pravděpodobně příliš měnit nebude, a pokud bude klesat, tak jen mírně. Podle analytika firmy Cyrrus Marka Hatlapatky ovšem mají banky hlavní vlnu propouštění ještě před sebou.

"Doposud jsou poklesy limitovány tím, že dobíhají některé již rozpracované projekty, například otevírání nových poboček, a také tím, že banky zatím finanční krizi ve svých hospodářských výsledcích nepocítily tak výrazně. V mnoha bankách teprve nyní začínají personální audity, jejichž důsledky se ve statistikách objeví spíše až ve druhé polovině letošního roku či v roce 2010," mínil.

Banky si ponechají odborníky

K redukci zaměstnanců se ze čtyř největších bank hlásí Československá obchodní banka a UniCredit Bank. ČSOB měla na konci března ve své skupině 8155 osob, o 40 méně než před rokem. "Očekávaný stav na konci roku je 8004. Snižování stavu bylo oznámeno už koncem loňského roku v souvislosti s cílem zvyšovat efektivitu," uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. UniCredit Bank chce mít v závěru roku 1625 zaměstnanců, v březnu to bylo 1680.

 

 

Ze středních bank například v GE Money Bank klesl počet pracovníků za poslední rok o 27 na březnových 2313 a v Českomoravské záruční a rozvojové bance o 16 na 217 osob.

Česká spořitelna, Komerční banka nebo Raiffeisenbank naproti tomu počty zaměstnanců zvyšovaly, ale tomu je asi konec. "V současné chvíli výraznou změnu v počtu svých zaměstnanců letos ani v příštím roce neplánujeme," oznámila mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. "Plánujeme stejný počet zaměstnanců jako na konci loňského roku. Pokračující rozšiřování pobočkové sítě a nárůst počtu klientů zvládáme díky větší efektivitě našich procesů," přidal se mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Banky se nechtějí zbavovat odborníků, které budou potřebovat, až recese odezní. "Propouštění zaměstnanců by bylo krátkozraké: krize pomine, ale motorem úspěchu firmy budou i nadále její lidé," doplňuje Havligerová.

Hatlapatka se tomu nediví. "Banky vědí, že sehnat odpovídající pracovníky není snadné a nechtějí se dostat do situace, kdy by v době ekonomického oživení byly limitovány nedostatkem kvalitní pracovní síly," uzavřel.

Počty zaměstnanců bank a spořitelen

Konec března 2009 Konec března 2008
Velké banky (ČS, ČSOB, KB, UniCredit Bank) 27.225 26.761
Střední banky (mj. ČMZRB, GE Money, Raiffeisenbank) 5620 7262
Malé banky (např. LBBW Bank, PPF Banka, Volksbank) 1762 1543
Pobočky zahraničních bank 2582 2687
Stavební spořitelny 1731 1762
Celkem 38.918 40.015

Zdroj: www.cnb.cz