Odborům v Česku důvěřuje pouze 37 procent občanů, což je nejméně od roku 2003. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Pokles důvěry do jisté míry souvisí s hospodářskou krizí a zvyšující se mírou nezaměstnanosti a obav o ztrátu zaměstnání.

"Jistý vliv na tento ukazatel má i obecné znechucení lidí z politické situace, které v několika posledních měsících zaznamenáváme," uvedla agentura. Lidé, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací, důvěřují odborům mnohem častěji.

"To, že v krizi odborům důvěřuje 37 procent lidí, vzhledem k omezeným možnostem odborů udržet pracovní místa, je slušný výsledek. Je i odrazem toho, že odbory se snaží bránit zaměstnance před zneužíváním krize, hledají v podnicích řešení, aby dopady na zaměstnance byly co nejmenší," sdělila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Bez snahy odborářů by podle ní byl pokles důvěry hlubší.

Důvěra podle politické orientace 

Z analýzy vývoje důvěryhodnosti vyplynulo, že na podobně nízké úrovni byla důvěra už v květnu roku 1994 a také zhruba před šesti lety v září 2003. V ostatních letech se míra důvěry v odbory pohybovala spíše kolem úrovně 45 procent, na svém vrcholu byla podle výzkumů STEM v druhé polovině 90. let, kdy odborům důvěřovala polovina občanů.

Výrazné rozdíly v důvěře odborům jsou dány politickou orientací. Mezi lidmi levicově orientovanými projevuje důvěru odborům polovina, zatímco mezi těmi, kteří se zařazují do politického středu, 35 procent a mezi pravicově orientovanými 27 procent. Analogicky vypadá i důvěra v odbory podle stranických preferencí.

Naopak jen velmi málo výsledek souvisí s demografickými charakteristikami, zásadní nejsou ani rozdíly podle materiálního zajištění domácností.

Výsledky pocházejí z červnového výzkumu STEM na souboru 1282 občanů starších 18 let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru