Vojenské údery vedené s přesností chirurgického skalpelu se stávají základní strategickou doktrínou - jenže chirurg potřebuje dobré oči. Má se jimi stát bezpilotní letoun podle vzoru netopýra, který v rámci projektu COM-BAT vyvíjejí konstruktéři z University of Michigan.

Dálkově ovládaný letoun dlouhý přibližně patnáct centimetrů má místo vrtule pružná křídla, jimiž mává jako netopýr, takže je dokonale tichý. Hmotnost stroje bude 113 gramů a celkový příkon pouhý jeden watt.

"Skutečný netopýr má dokonalý echolokační systém, díky němuž se pohybuje ve tmě. Náš netopýr to musí umět také," vysvětluje vedoucí projektu COM-BAT Kamal Sarabandi.

Nejdůležitějším smyslem stroje se stane miniaturní citlivý radar s nízkou spotřebou energie kombinovaný s navigačním systémem. Kromě toho budou v průhledné kopuli na přídi zabudované stereokamery, mikrofony a detektory pro zjišťování radioaktivity a bojových plynů. Informace průběžné předávané na základnu umožní vojákům dokonale vyhodnotit situaci.

"Technologie jsou už vyvinuté," vysvětluje Kamal Sarabandi. "My je pouze dovedeme k dokonalosti."

S konstrukční laboratoří projektu COM-BAT spolupracují i další významná vědecká pracoviště. Do začátků dostal od vlády desetimilionový grant pro vybudování vývojového pracoviště.

Předpokládá se, že na příštích pět let vývoje konstruktéři získají dalších 12,5 milionu dolarů.