Vojenské údery vedené s přesností chirurgického skalpelu se stávají základní strategickou doktrínou - jenže chirurg potřebuje dobré oči. Má se jimi stát bezpilotní letoun podle vzoru netopýra, který v rámci projektu COM-BAT vyvíjejí konstruktéři z University of Michigan.

Dálkově ovládaný letoun dlouhý přibližně patnáct centimetrů má místo vrtule pružná křídla, jimiž mává jako netopýr, takže je dokonale tichý. Hmotnost stroje bude 113 gramů a celkový příkon pouhý jeden watt.

"Skutečný netopýr má dokonalý echolokační systém, díky němuž se pohybuje ve tmě. Náš netopýr to musí umět také," vysvětluje vedoucí projektu COM-BAT Kamal Sarabandi.

Nejdůležitějším smyslem stroje se stane miniaturní citlivý radar s nízkou spotřebou energie kombinovaný s navigačním systémem. Kromě toho budou v průhledné kopuli na přídi zabudované stereokamery, mikrofony a detektory pro zjišťování radioaktivity a bojových plynů. Informace průběžné předávané na základnu umožní vojákům dokonale vyhodnotit situaci.

"Technologie jsou už vyvinuté," vysvětluje Kamal Sarabandi. "My je pouze dovedeme k dokonalosti."

S konstrukční laboratoří projektu COM-BAT spolupracují i další významná vědecká pracoviště. Do začátků dostal od vlády desetimilionový grant pro vybudování vývojového pracoviště.

Předpokládá se, že na příštích pět let vývoje konstruktéři získají dalších 12,5 milionu dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist