Od středy se na trh v Evropské unii vrací "křivé" okurky a další druhy "nevzhledného" ovoce a zeleniny. Od 1. července totiž budou zrušeny zvláštní prodejní normy, které se týkaly velikosti a tvaru 26 druhů ovoce a zeleniny.

"Dnem 1. července se do našich obchodů vrací křivé okurky a hrbolaté mrkve," prohlásila eurokomisařka Mariann Fischer Boelová. "Je to dobrý příklad našeho úsilí, jak snížit zbytečnou byrokracii. Takové věci na úrovni EU regulovat nemusíme," dodala.

Výjimky zachovány

Normy nicméně zůstanou zachovány pro deset druhů ovoce a zeleniny, mj. pro jablka, jahody a rajčata. Ale i v případě těchto druhů budou členské státy moci poprvé povolit jejich prodej, i když plodiny nebudou normám vyhovovat. Budou muset být ovšem označeny tak, aby je bylo možné rozeznat od produktů kategorií "extra", "I. jakost" a "II. jakost".

Během jednání v rámci reformy společné organizace trhu s ovocem a zeleninou v roce 2007 se EK zavázala, že odstraní zbytečnou byrokracii zrušením řady norem týkajících se prodeje ovoce a zeleniny. Středeční změna znamená zrušení norem pro 26 produktů: meruňky, artyčoky, chřest, lilek, avokádo, fazole, růžičkovou kapustu, mrkev, květák, třešně, cukety, okurky, pěstované houby, česnek, lískové ořechy ve skořápce, hlávkové zelí, pórek, cukrové melouny, cibuli, hrách, švestky, řapíkatý celer, špenát, vlašské ořechy ve skořápce, vodní melouny a salátovou čekanku.

Zvláštní normy prodeje zůstanou v platnosti pro deset produktů, které představují 75 procent hodnoty obchodu EU, a sice pro jablka, citrusové plody, kiwi, salát, broskve a nektarinky, hrušky, jahody, sladké papriky, stolní hrozny a rajčata. Členské státy však budou moci vyjmout z norem i tyto produkty, budou-li se prodávat s odpovídajícím štítkem. V praxi to znamená, že jablko, které nevyhovuje normám, lze prodávat, pokud bude opatřeno štítkem "produkt určený pro zpracování" nebo odpovídajícím označením.