Skupina J&T podepsala smlouvu o koupi International Power (IP). J&T tím získá elektrárnu Opatovice, ale také akciové podíly společnosti IP v Pražské teplárenské a Energotransu.

Vyvrcholil tak největší obchod v české energetice od privatizace v 90. letech. Jde v něm o zhruba 15 miliard.

Do obchodu je zapojen i ČEZ. Ten totiž získá zhruba 49procentní podíl v Pražské teplárenské, na čemž se dohodl s jeho novým vlastníkem, skupinou J&T.

International Power vlastní hnědouhelnou elektrárnu v Opatovicích, teplárnu Energotrans v Mělníku a blokační minoritu v Pražské teplárenské.

Vedle společností J&T (či spíše EP Holding - společná firma J&T a PPF) a ČEZu se zajímal o opatovickou elektrárnu Czech Coal. Již včera však bylo celkem jasné, že půjde spíše o dvoustranný boj. "J&T i ČEZ jsou připraveny se o získaná aktiva podělit," uvedl v úterý zdroj informovaný o strategii hlavních uchazečů.

Mlčení kolem energie

Jednotliví hráči nechtěli včera soutěž komentovat. Mezi zájemci o koupi International Power byly totiž uzavřeny přísné smlouvy o mlčenlivosti. Zdroj blízký ČEZ ale HN potvrdil, že česká energetická jednička se o International Power zajímá.

"ČEZ by si nemohl nechat všechna nakoupená aktiva kvůli soutěžním limitům. Počítá s tím, že by se podělil s partnerem," řekl HN zdroj.

Soutěž na prodej International Power byla vyhlášena před dvěma měsíci a původně měla skončit už v půli června.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist