Klienti nahlásili pojišťovnám po záplavách, které zasáhly v minulých dnech část země, 8147 škod za celkem 1,3 miliardy korun. Pojišťovny nyní odhadují, že počet pojistných událostí stoupne na více než 13.800 a celkové škody se přiblíží 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktuální statistiky, kterou v pátek zveřejnila Česká asociace pojišťoven (ČAP).

Pojišťovny doposud vyřídily 574 škod za více než 12 milionů korun. Na zhruba šest desítek ještě nevyřízených pojistných událostí vyplatily na zálohách dalších asi šest milionů korun.

Česká pojišťovna vyplatí za škody ze záplav a povodní, které vznikly v posledních deseti dnech, podle upřesněných odhadů více než půl miliardy korun. Na navýšení částky se podílejí zejména nahlášené škody na infrastruktuře v Moravskoslezském kraji. Současný počet nahlášených pojistných událostí již přesáhl 6200, celkově ČP očekává o zhruba tisíc škod více. Minimálně 100 obytných budov bude určeno k demolici, dodala mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

Nynější záplavy jsou třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka. Celkové škody se odhadují na zhruba šest miliard korun. Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod ponese stát.

Meteorologové předpokládají, že se v průběhu víkendu budou i nadále vyskytovat prudké bouře s intenzivními dešti a vydali výstražné varování. Zvláště v oblastech, kde nyní byly povodně, se mohou řeky opět rozvodnit. Riziko záplav hrozí podle Českého hydrometeorologického ústavu až do neděle. Podle další výstrahy bude pokračovat i začátkem příštího týdne.

Celková suma následkem povodňových škod se zatím odhaduje na 5,6 miliardy korun. Většinu těchto nákladů by měl nést stát. Chce si na to půjčit, řekl v úterý ministr financí Eduarda Janota. Podle něj se musí peníze najít i navzdory ekonomické krizi. Peníze chce získat z rezerv, úvěru či vydáním emise dluhopisů. Stát by se mohl podílet i na financování stavby domů pro lidi, které povodně připravily o obydlí.

Bleskové povodně čím dál častěji

Letošní povodně jsou v mnohém jiné než ty předchozí. Prudké lijáky a bouřky přetrvávají již několik dní a přinášejí sebou bleskurychlé povodně, které jsou o to zkázonosnější.  Například na Novojičínsku za hodinu napršelo tolik srážek, kolik jindy spadne za měsíc.

"V souvislosti s klimatickými změnami očekáváme, že extrémním projevům počasí, jako jsou aktuální bleskové povodně, budeme vystaveni stále častěji. Bleskové povodně v takovémto rozsahu jsme dosud nezažili. Proto je musíme důkladně analyzovat a vyhodnotit a rozhodnout, jaká bude třeba přijmout opatření, aby se co nejvíc zmírnily dopady takových povodní v budoucnu," řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Meteorologové doporučují lidem sledovat vývoj bouřkové situace a její prognózu. Minulé dny a týdny totiž ukázaly, že šířícím se fenoménem jsou "bleskové záplavy", kdy už dříve "nacucaná" půda nedokáže vstřebávat další vodu a všechen déšť tedy steče rovnou do říček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist