Tyto kontrakty vznikly v 90. letech a v poslední době získávají rychle na oblibě. U nás se mezi obchodníky s cennými papíry rozšířily zhruba před deseti lety. Není vůbec divu, mají totiž mnoho výhod, které se dají využít.

Zkratka CFD znamená „Contract for diference“. Jedná se o základní druh derivátového obchodu, při kterém strana poskytující CFD buď obdrží platbu, nebo naopak pošle platbu druhé straně, a to ve výši rozdílu mezi cenou tzv. podkladového aktiva v době sjednání kontraktu a budoucí cenou tohoto aktiva. Díky CFD tedy vaše investice kopíruje cenu podkladového aktiva.

Ukažme si vše na příkladu. Řekněme, že jste vstoupili do dlouhé (long) pozice pomocí CFD (tedy CFD jste koupili), který má jako podkladové aktivum akcie XY, a v době, kdy jste kontrakt uzavřeli, byla cena za akcii 2000 Kč. Pakliže cena později vzroste na 2500 Kč za akcii, a vy se v tu dobu rozhodnete svůj CFD kontrakt prodat právě za tuto cenu, potom vyděláte 500 Kč na jedné akcii. Když by naopak cena akcií klesla na 1500 Kč, pak byste 500 Kč na akcii prodělali. Spekulovali jste tedy na růst cen akcií XY.

V případě, že byste na začátku vstoupili naopak do krátké (short) pozice, tedy kontrakt byste prodali, tak byste spekulovali na pokles cen akcií XY. Pokud by cena těchto akcií vzrostla na 2500 Kč za akcii, tak byste 500 Kč na akcii prodělali. Pokud by naopak cena akcií klesla na 1500 Kč, tak byste 500 Kč na akcii vydělali.

Vše je ještě o něco složitější o dividendy. Kdybyste vstoupili do dlouhé pozice a společnost XY by během doby, kdy byste CFD drželi, vyplácela dividendy, pak dividendu byste dostali od toho, s kým jste CFD kontrakt uzavřeli. Při krátké pozici byste naopak dividendu museli platit vy jemu.

V čem spočívají výhody CFD

Řeknete si možná, k čemu takový kontrakt je, když si můžete rovnou koupit akcie XY a vyjde to na stejno. V tomto případě skutečně ano. Koupit si akcie XY není dnes opravdu žádný problém. Mnohem složitější by pro vás ale mohlo být si koupit třeba nějaký akciový index, protože ten se skládá z mnoha různých titulů a výše vaší investice je neumožňuje všechny pořídit. Nebo byste si třeba chtěli pořídit státní dluhopis, v nominální hodnotě 100 000 Kč, ale nejlevnější má nominální hodnotu 10 000 000 Kč apod. Ve chvíli, kdybyste se rozhodli investovat do nějakého takového vám jinak nepřístupného aktiva, na scénu vstupuje CFD. CFD není omezeno jen na některé instrumenty, ale jeho předmětem může být zcela libovolné aktivum, tzn. jakákoliv akcie, akciový index, komodita, dluhopis či opce nebo futures, zkrátka cokoliv. Což je velká výhoda CFD.

Uzavřít CFD můžete dnes s mnoha různými brokery na OTC (mimoburzovním) trhu a to bez problémů, likvidita těchto kontraktů je velmi vysoká, což je také jejich výhodou. V USA byste si ale CFD koupili jen stěží, jsou tam totiž zakázané. Jak si vysvětlíme na konci článku, pro neinformovaného investora může být obchodování velmi zrádné.

Mezi výhody CFD patří i to, že pokud chcete spekulovat na pokles cen nějakého aktiva, pak to pro vás bude mít nižší náklady než při klasickém prodeji na krátko. Za normálních okolností si takové aktivum totiž potřebujete nejdříve vypůjčit, což samozřejmě stojí prostředky. Nic takového však u CFD není nutné.

CFD se dají využít samozřejmě i k jiným účelům než spekulaci, a to např. k zajištění se vůči riziku. Může se vám např. stát, že budete držet nějaké aktivum, které budete chtít mít dlouhodobě, ale bojíte se krátkodobě poklesu ceny tohoto aktiva. Pak stačí vstoupit do krátké pozice pomocí CFD a to, co ztratíte na podkladovém aktivu, naopak vyděláte na CFD, vaše pozice je tedy plně zajištěná.

Důležitou vlastností CFD je, že se obchodují tzv. na páku. To znamená, že část potřebných prostředků k uzavření kontraktu vám půjčí váš broker. Ke koupení CFD za 100 000 Kč vám tak třeba stačí jen 20 000 Kč, ale vy ovládáte kontrakt za celých 100 000 Kč. Když pak např. cena CFD stoupne na 200 000 Kč, tak jste dosáhli zhodnocení (200 000 – 100 000)/20 000*100%=500%, tedy pětinásobného, než byste dosáhli, kdybyste museli vložit celých 100 000 Kč. Výnosnost vaše obchodu se tak násobí, což hraje ve váš prospěch, když jste správně odhadli vývoj trhu, ale hraje proti vám, pokud jste trh odhadli špatně. Obchodování na páku může tedy pro vás být výhodné, ale i nevýhodné, každopádně je třeba při něm mít na paměti zvýšené riziko.

A trocha terminologie na konec. Oněm 20 000 Kč se říká marže a musíte jí složit na tzv. maržový účet. Páka v tomto případě činí 5:1, protože marže činí jen pětinu hodnoty kontraktu.