Záplavy, které postihly v posledních dnech některé kraje Česka, zhorší schodek státního rozpočtu v letošním roce o miliardy korun. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Eduard Janota. Podle České televize se celkové škody ze záplav nyní odhadují na šest miliard. Janota řekl, že po odečtení škod hrazených pojišťovnami zůstanou na veřejném majetku ke hrazení škody za tři až čtyři miliardy korun.

Ke způsobům řešení poznamenal, že je třeba najít maximálně rychlé a transparentní cesty. Chce se proto při řešení pohybovat v rámci exekutivy, nikoliv přes parlament, "kde by mohly nastat problémy".

Čtyři miliardy na hrazení škod

Na hrazení škod jsou podle ministra nyní k dispozici tři až čtyři miliardy korun, z toho miliarda, která zůstala z financí určených k hrazení povodňových škod v roce 2006, je k dispozici okamžitě. Ministr chce dále využít prostředky z privatizačního účtu, které by byly převedeny do Státního fondu dopravní infrastruktury. Z těchto peněz by byly hrazeny škody na infrastruktuře a s rekonstrukcí by se začalo nejpozději v srpnu. Počátkem srpna tedy musí být schválen vládní plán obnovy poničených území, upozornil ministr.

Na likvidaci povodňových škod by podle něj mohly být použity i volné prostředky některých ministerstev. "Já předpokládám, že i v rámci jednotlivých rezortů dojde k přeskupení některých výdajových položek a budou orientovány na povodně," řekl novinářům po skončení pořadu Janota. Další možnost ministr vidí ve využití peněz, které úřady neutratily v loňském roce. Ty by bylo ministerstvo financí, v případě, že by následně byly použity na hrazení povodňových škod, ochotno uvolnit.

Odkup státních dluhopisů

Dále uvedl, že Česká republika má od Evropské investiční banky (EIB) nabídku na odkup státních dluhopisů za výhodnějších než tržních podmínek. Objem emise by měl činit v delším období 12,4 miliardy korun, první část prostředků by mohla být k dispozici v první dekádě srpna. "V dané chvíli bychom čerpali z této tranše jen část," podotkl s tím, že takto získané peníze by byly použity rovněž na úhradu škod na infrastruktuře.

Odkup státních dluhopisů prostřednictvím EIB je podle Janoty dlouhodobější projekt, vzniklý nezávisle na povodních. "Povodně v první fázi s tím neměly nic společného," řekl. Připustil však, že povodně spolupráci s EIB urychlily.

Janota nyní nepočítá s využitím povodňových dluhopisů, ale úplně tuto možnost nevyloučil. "V tuto chvíli ale upřednostňujeme ty varianty, které budou pro postižené oblasti co nejrychlejší," podotkl.

"Když si půjčuji peníze ze zahraničí (emituji dluhopisy), zvedám nejen deficit, ale také státní dluh. Když budu zapojovat prostředky z rezerv, nezvedám dluh, pouze deficit," dodal.