Akciové trhy čeká zkouška ohněm. Ve Spojených státech odstartuje již tento týden výsledková sezona za první pololetí, která může rozhodnout o dalším směřování americké burzy a tím i akciových trhů v Evropě včetně Česka. Právě na výsledky firem se teď upírá mnohem větší pozornost než v minulosti. Jako první skutečně důležitá čísla mohou potvrdit, zda přichází ekonomické oživení, nebo jsme stále v hluboké recesi.

I když jsou totiž signály z ekonomiky mírně pozitivní, není z nich zatím poznat, jak bude vývoj vypadat dál. Zatímco někteří ekonomové v číslech o zastavení poklesu průmyslu a vývozu vidí začátek zotavení, jiní tvrdí, že po krátkém nadechnutí nás čeká další pokles. Navíc každá zpráva o tom, že se zlepšuje situace průmyslu, je vyvážena zprávou o rostoucí nezaměstnanosti.

"Zprávy o tom, že něco je špatně, ale už ne tak špatně, jako to bylo předtím, jsou málo. To, co chceme dnes vidět, je pokrok k lepšímu, nikoli zmírňování špatného. Proto je teď trh paralyzován," říká Michael Cohn z americké investiční společnosti Atlantis Asset Management.

Právě firemní výsledky, které jako první zveřejní již zítra americký hliníkářský koncern Alcoa, přitom jasně ukážou, zda druhý kvartál dopadl pro firmy lépe, nebo zda se věci ještě dále zhoršily.

"Příštím hlavním hybatelem akciových burz budou výsledky firem. Překvapivý propad by mohl dostat index Standard & Poors zpět k 800 bodů, naopak dobré výsledky trhy uklidní a index se může dostat až k 1000 bodů," myslí si Ryan Detrick z analytické společnosti Schaeffers Investment Research.

Burzy zažily od března prudký růst. Ten se však vyčerpal a akciové indexy v posledních dvou týdnech opět klesaly. Americký index Standard & Poors tak od svých nejnižších březnových hodnot během finanční krize vyrostl nejprve o 40 procent, od té doby však zase téměř šest procent ztratil. Dnes má hodnotu 893,2 bodu.

Na pražské burze, která se stále počítá mezi rozvíjející se (a tedy pro investory rizikovější) trhy, byl tento vývoj ještě výraznější. Po 56procentním růstu přišel desetiprocentní pád.

Co se týče zisků firem v USA, tam analytici očekávají meziroční propad o 38 procent. Zatímco běžně se však sledují především tato meziroční srovnání, bude teď důležitější srovnat zisky za první a druhé čtvrtletí. Pozornost bude upřena hlavně na banky. Tam zatím předpovědi nijak růžové nejsou. Odhady zisků 109 amerických bank hovoří o čtvrtletním poklesu o 22 procent.

I proto řada analytiků stále častěji varuje před pokračováním poklesu cen akcií. "Investoři nechtěli propást růst, a tak nakupovali. Jak ale uvidí výsledky firem, čeká je vystřízlivění, což znamená, že započatý propad bude pokračovat," říká Clémence Bounaixová, která spravuje ve Francii fondy Richelieu Gestion.

Pokles cen akcií je navíc doprovázen propadem cen komodit, což může dopadnout na rozvíjející se trhy, jako je Rusko. Právě do těchto trhů nateklo v minulých měsících nejvíce peněz.