Průmyslové zakázky v Německu vzrostly v květnu o 4,4 procenta, což byl nejvyšší růst od června 2007. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. Analytici dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali zvýšení jen o 0,5 procenta.

Průmyslové zakázky se stabilně snižovaly od konce roku 2007, nyní však rostou již třetí měsíc za sebou. To naznačuje, že průmyslový sektor v zemi by se mohl již stabilizovat. Ministerstvo také revidovalo dubnový údaj směrem vzhůru. Původní zpráva uváděla, že zakázky zůstaly beze změny, po revizi se však zvýšily o 0,1 procenta.

Obamovy balíčky dusí německý průmysl - čtěte ZDE

Počet nezaměstnaných v Německu stoupl nad očekávání - čtěte ZDE

"Zpráva podtrhuje naději, že máme již to nejhorší za sebou," uvedl analytik HSBC Lothar Hessler. Výsledky přivítali i další analytici, všichni však zůstávají i nadále obezřetní. Podle Hesslera není zpráva důvodem k příliš velkému slavení, protože pokud by zakázky zůstaly na současné úrovni, tak by si do konce roku neudržely růst. Zatím se však zdá, že svého dna dosáhly zakázky v únoru a mohly by vykázat první čtvrtletní růst za šest čtvrtletí.

Poptávka stoupla na domácím trhu i v zahraničí

Zakázky se zvýšily ve všech průmyslových sektorech a poptávka stoupla na domácím trhu i v zahraničí. Domácí zakázky vzrostly o 3,9 procenta a zahraniční o 5,2 procenta.

Poptávka po polotovarech se podle agentury Reuters zvýšila o tři procenta a po investičním zboží o 5,9 procenta.