Ruské ministerstvo hospodářství odhaduje, že se hrubý domácí produkt země v prvním pololetí meziročně propadl o 10,2 procenta. Na internetu to uvedla ruská vláda, která má o těchto číslech v pondělí jednat.

Průmyslová výroba klesla ještě více, výkon průmyslu se podle odhadu snížil o 14,9 procenta. Čísla odpovídají obecnému očekávání. Analytici podle ankety Reuters odhadovali propad HDP na 10,4 procenta za druhé čtvrtletí po 9,8 procenta za první tři měsíce roku, napsala agentura Reuters.
Rusko v současnosti zažívá nejhlubší ekonomickou krizi za posledních deset let, a jeho centrální banka proto minulý pátek snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Snaží se tak přimět komerční banky, aby pomohly nastartovat hospodářský růst poskytováním dostupných úvěrů. Banky nejsou ochotné půjčovat kvůli obavám z nesplácení.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru