Za prvních šest měsíců tohoto roku lidé v ČR uzavřeli necelých 430 000 smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. Loni za stejné období to bylo zhruba o 40 000 smluv více. Vyplývá to ze statistik tuzemských stavebních spořitelen.
Cílová částka u nových smluv meziročně klesla na 128 miliard korun. Na jednu uzavřenou smlouvu se tak cílová částka snížila pod 300 000 korun. Ta přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.
Opatrnost, spekulace a nezaměstnanost
Nižší zájem o úvěry zaznamenaly všechny stavební spořitelny. Téměř poloviční pokles přitom hlásí Stavební spořitelna České spořitelny. Její mluvčí Zdenka Blechová za poklesem vidí tři hlavní faktory. "Zájem o úvěry se snížil. Lidé nemají v současné době jistotu, jak se bude vyvíjet jejich situace a čekají také na další snížení cen nemovitostí. Během letoška jsme také nastavili přísnější podmínky půjček, protože máme povinnost dobře hospodařit s vklady klientů a zajistit návratnost úvěrů. Kromě toho Česká spořitelna, se kterou máme smlouvu o prodeji stavebního spoření, přestavuje svou obchodní síť, a tato reorganizace mohla mít na snížení objemu poskytnutých půjček také určitý vliv."
Příčiny poklesu trhu potvrzují i další odborníci, kteří shodně uvádějí,že pokleszpůsobily částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost. Úvěry od stavebních spořitelen navíc využívají často i lidé ze skupin obyvatelstva, které se v současnosti kvůli krizi potýkají s propouštěním.
Stavební spoření za zenitem - čtěte ZDE
Stavební spoření - prověřený produkt - čtěte ZDE
Za celý loňský rok stavební spořitelny půjčily na bydlení téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek pak loni vzrostl na více než jeden milion.
Lídr trhu mění strategii
Začátkem tohoto měsíce ČS oznámila, že zakládá novou dceřinou společnost Partner, která bude řídit externí prodej. "Zřizujeme vlastní společnost, která bude sdružovat pouze výhradní externí partnery, fyzické osoby, kteří mohou pracovat jen pro finanční skupinu ČS. Naším cílem je vybudovat vedoucí externí síť na trhu, jak odpovídá pozici ČS ve finančních službách,“ uvedl Jiří Škorvaga, člen představenstva ČS.
Prodejci doplní nabídku služeb pobočkové sítě. „Nový model nám dává možnost výrazně lepší koordinace externistů a klade vysoké nároky na jejich kompetentnost a profesionalitu," řekl Škorvaga.
Obdobnou změnu strategie jako u úvěrů ze stavebního spoření udělala Česká spořitelna vloni jako první tuzemská banka s hypotékami. Počátkem roku zpřísnila podmínky a přestala spolupracovat s některými hypotečními makléři, přes které dříve hypotéky prodávala. Důvodem byla kvalita úvěrů, které jí makléři zprostředkovali. Postupně ve zpřísnění podmínek následovaly i ostatní banky.
Podle mluvčí stavební spořitelny ČS letošní propad úvěrů tuto společnost neohrožuje. Mateřská banka připravuje opatření, která by tomuto negativnímu vývoji měla čelit. Podrobnosti však Blechová nesdělila.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist