Čínské devizové rezervy se v letošním druhém čtvrtletí zvýšily o 177,9 miliardy dolarů na rekordních 2,13 bilionu dolarů (přes 39 bilionů Kč). Oznámila to čínská centrální banka. Čínské devizové rezervy jsou největší na světě.

Devizové rezervy Číny jsou tak dnes více než dvakrát vyšší ve srovnání s Japonskem, které má druhé největší rezervy na světě. Jejich hodnota dosahuje 988 miliard dolarů.

Zájem investorů přilákalo oživení čínské ekonomiky. "Příliv kapitálu je silný kvůli oživení čínské ekonomiky a žhavému realitnímu trhu," řekl agentuře Reuters analytik Chej Wej-ťiang z makléřské společnosti Central China Securities.

Velký podíl na růstu devizových rezerv má také čínská centrální banka, která nakoupila velkou část dolarů proudících do Číny, aby zabránila růstu domácí měny. Značná část čínských devizových rezerv je v dolarech, zejména v dluhopisech americké vlády, napsal internetový server BBC.

Čína sice již několikrát dala najevo obavy z možné nestability dolaru a vyzvala k oslabení jeho pozice jako světové rezervní měny, ale podle americké vlády zároveň dále pokračuje v odkupu velkých objemů amerických dluhopisů.

Čína je největším zahraničním věřitelem USA a údajně až polovina jejích rezerv je ve formě dluhopisů vydaných americkým ministerstvem financí a více vládními agenturami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist