Na české firmy a podnikatelé útočí další katalogová firma. Nové formuláře na objednávku inzerce v katalogu jim v těchto dnech elektronickou poštou rozesílá nizozemská společnost WORLD BUSINESS GUIDE.

Email, formulář i internetové stránky nizozemské firmy budí dojem, že jde o bezplatnou službu, ale podnikatelé ve skutečnosti musí zaplatit až několik tisíc eur. Na svých internetových stránkách o tom informuje Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

"Jedná se o stejný postup, jaký používá například společnost European City Guide, se kterou mají negativní zkušenosti mnozí podnikatelé, kteří v omylu odeslali formulář na stejném principu a posléze jim společnost doručuje upomínky a výzvy k zaplacení," varovalo SOS.

Podle SOS je nutné si v případě nabídky WORLD BUSINESS GUIDE důkladně přečíst informace, které jsou napsány malým písmem v dolní části formuláře. Z nich vyplývá, že jde o závaznou objednávku prezentace údajů o firmě v katalogu, za podmínek uvedených na internetových stránkách společnosti.

Informace o ceně je podle SOS důmyslně skryta na webových stránkách společnosti v sekci nazvané "Terms and conditions for insertion", a to v bodě sedm, kde je řečeno, že cena této služby za tři roky činí 2985 eur (zhruba 77.000 korun).

Důmyslný podvod

Takzvané katalogové firmy rozesílají nabídky podnikatelům a firmám z ČR i dalších zemí EU již několik let. Na začátku července švýcarská policie zatkla šest švýcarských a německých šéfů čtyř katalogových firem, které podnikatelům a institucím, včetně českých, nabízejí registraci v evropských databázích.

V nabídkách uváděli, že zápis je zdarma, přesto pak začali firmám posílat faktury zpravidla na částku kolem 1000 eur (zhruba 26.000 korun). V Česku je poškozených několik set a jsou mezi nimi i úřady financované z veřejných rozpočtů. Kolik peněz katalogové firmy získaly od lidí celkem, si málokdo troufá odhadnout. Společnosti operovaly zřejmě i mimo Evropu a škody mohou jít do milionů eur.

Zatčené šéfy katalogových firem policie sledovala od roku 2005, pak následovaly domovní prohlídky a zatčení.

V Česku mají lidé nejvíce zkušeností s firmou Intercable Verlag AG. Mezi další patří NovaChannel AG, Premium Recovery a Maiwolf Holding. Podle Davida Ondrejkoviče ze sdružení Společná obrana se jednalo o klasické výpalné. "Zaplať, máš pokoj. Nezaplať, budou se táhnout soudy, budeš platit daleko víc. Takže princip výpalného jak vyšitý."