Miliardář David Beran musí vrátit společníkovi Janu Světlíkovi svých 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský vrchní soud. Potvrdil tak loňské rozhodnutí Městského soudu v Praze, u kterého Beran napadl nález rozhodčího soudu.

Spor mezi Světlíkem na jedné straně a jeho společníky Beranem a Petrem Novotným (ten vlastnil pět procent akcií, které v průběhu sporu převedl na Berana) začal před čtyřmi lety. Finančníci Beran s Novotným kdysi poskytli Světlíkovi kapitál na privatizaci Vítkovic. Později ale začali prosazovat své názory na řízení firmy, a když se se Světlíkem nedokázali shodnout, dohodli se na prodeji svých podílů v holdingu Vítkovice miliardáři Karlu Komárkovi.

Světlík prodej napadl a začal uplatňovat vlastní předkupní právo, jež podle něj plyne ze smlouvy mezi společníky. Za pravdu mu dala arbitráž u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR a později i městský soud.

Beranova těžká pozice

Pozice podnikatele Davida Berana v několikaletých soudních sporech s průmyslovým magnátem Karlem Komárkem se tak nyní opět zhoršila.

Odvolací soud potvrdil výsledek arbitráže, která rozhodla ve prospěch Světlíka a proti které se Beran odvolal.
Jiná, tzv. pařížská arbitráž mu totiž nařizuje, aby svůj podíl 45 procent předal podnikateli Komárkovi, kterému se smluvně zavázal je prodat.

Beran má tak v ruce dvě různá soudní rozhodnutí - obě platná - která mu ovšem nařizují naložit s akciemi pokaždé jinak. Akcie Vítkovic Holdingu mu totiž podle předchozích rozhodnutí českých soudů nepatří. Nárok na ně podle tuzemských soudních rozhodnutí má totiž většinový majitel Vítkovic Jan Světlík. Akcie jsou v soudní úschově, nyní již padlo čtvrté rozhodnutí, jež potvrdilo Světlíkův nárok na ně. Pařížská arbitráž však tato rozhodnutí nebrala v úvahu.

Spory o desítky miliard

Spletitý řetězec soudních sporů mezi oběma magnáty, v nichž se celkem jedná o desítky miliard, propukl naplno před čtyřmi roky. Tehdy Beran nabídl Komárkovi své podíly v Holdingu Vítkovice, ŽDB a Bonatransu. Komárek je chtěl připojit k vlastní firmě Kovosvit a vytvořit tak největší strojírenský holding ve střední Evropě. Beran měl oplátkou získat podíl v tomto holdingu. V průběhu transakcí se ale partneři rozhádali a začali se o akcie soudit. Dnes oba obviňují svého protivníka z podrazu.

U soudů má v této chvíli lepší bilanci Komárek. Beranovy nároky vůči němu od začátku sporu se u různých soudů vyšplhaly na 12 miliard korun, z nich ale podnikatel zatím vysoudil jen 1,3 miliardy. Vzhledem k vývoji celé kauzy mu tak hrozí, že jej obchodní válka přijde dráže, než si sám nárokoval. Navíc přišel o akcie v hodnotě několika miliard korun. Kdysi mocnému podnikateli tak dnes v Česku zbyla v podstatě jen jeho splátková firma Profi Credit. I s tou má ale problémy - obchody Profi Creditu šetří policie, protože firmu podezírá z obřích daňových úniků.

Vítkovice Holding je zastřešující společnost strojírenské skupiny se 26 společnostmi, které mají roční obrat 20 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist