Miliardář David Beran musí vrátit společníkovi Janu Světlíkovi svých 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský vrchní soud. Potvrdil tak loňské rozhodnutí Městského soudu v Praze, u kterého Beran napadl nález rozhodčího soudu.

Spor mezi Světlíkem na jedné straně a jeho společníky Beranem a Petrem Novotným (ten vlastnil pět procent akcií, které v průběhu sporu převedl na Berana) začal před čtyřmi lety. Finančníci Beran s Novotným kdysi poskytli Světlíkovi kapitál na privatizaci Vítkovic. Později ale začali prosazovat své názory na řízení firmy, a když se se Světlíkem nedokázali shodnout, dohodli se na prodeji svých podílů v holdingu Vítkovice miliardáři Karlu Komárkovi.

Světlík prodej napadl a začal uplatňovat vlastní předkupní právo, jež podle něj plyne ze smlouvy mezi společníky. Za pravdu mu dala arbitráž u Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR a později i městský soud.

Beranova těžká pozice

Pozice podnikatele Davida Berana v několikaletých soudních sporech s průmyslovým magnátem Karlem Komárkem se tak nyní opět zhoršila.

Odvolací soud potvrdil výsledek arbitráže, která rozhodla ve prospěch Světlíka a proti které se Beran odvolal.
Jiná, tzv. pařížská arbitráž mu totiž nařizuje, aby svůj podíl 45 procent předal podnikateli Komárkovi, kterému se smluvně zavázal je prodat.

Beran má tak v ruce dvě různá soudní rozhodnutí - obě platná - která mu ovšem nařizují naložit s akciemi pokaždé jinak. Akcie Vítkovic Holdingu mu totiž podle předchozích rozhodnutí českých soudů nepatří. Nárok na ně podle tuzemských soudních rozhodnutí má totiž většinový majitel Vítkovic Jan Světlík. Akcie jsou v soudní úschově, nyní již padlo čtvrté rozhodnutí, jež potvrdilo Světlíkův nárok na ně. Pařížská arbitráž však tato rozhodnutí nebrala v úvahu.

Spory o desítky miliard

Spletitý řetězec soudních sporů mezi oběma magnáty, v nichž se celkem jedná o desítky miliard, propukl naplno před čtyřmi roky. Tehdy Beran nabídl Komárkovi své podíly v Holdingu Vítkovice, ŽDB a Bonatransu. Komárek je chtěl připojit k vlastní firmě Kovosvit a vytvořit tak největší strojírenský holding ve střední Evropě. Beran měl oplátkou získat podíl v tomto holdingu. V průběhu transakcí se ale partneři rozhádali a začali se o akcie soudit. Dnes oba obviňují svého protivníka z podrazu.

U soudů má v této chvíli lepší bilanci Komárek. Beranovy nároky vůči němu od začátku sporu se u různých soudů vyšplhaly na 12 miliard korun, z nich ale podnikatel zatím vysoudil jen 1,3 miliardy. Vzhledem k vývoji celé kauzy mu tak hrozí, že jej obchodní válka přijde dráže, než si sám nárokoval. Navíc přišel o akcie v hodnotě několika miliard korun. Kdysi mocnému podnikateli tak dnes v Česku zbyla v podstatě jen jeho splátková firma Profi Credit. I s tou má ale problémy - obchody Profi Creditu šetří policie, protože firmu podezírá z obřích daňových úniků.

Vítkovice Holding je zastřešující společnost strojírenské skupiny se 26 společnostmi, které mají roční obrat 20 miliard korun.