Spojené státy by mohly ke konci letošního roku potřebovat druhý balík opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 200 až 250 miliard dolarů (3,7 až 4,6 bilionu Kč). Nejhorší část hospodářské a finanční krize již ale mají za sebou. Uvedl to  významný ekonom Nouriel Roubini ze společnosti RGE Global Monitor.

Stimulační opatření by podle Roubiniho mohla být potřebná k podpoře trhu práce. "(Stimuly) nemohou být příliš malé, ale nemohou být příliš velké," upozornil Roubini. Příliš rozsáhlé stimuly by podle něj mohly vyvolat na finančních trzích nadměrné znepokojení ohledně udržitelnosti dluhu USA. Roubini byl jedním z mála ekonomů, kteří předpovídali současnou finanční krizi, připomíná agentura Reuters.

Americký prezident Barack Obama o víkendu uvedl, že o možnosti zavedení druhého balíčku stimulačních opatření na podporu americké ekonomiky zatím neuvažuje. Vyzval však Američany k trpělivosti, protože plán na podporu je vypracován tak, aby začal fungovat během dvou let, a ne za čtyři měsíce od jeho zavedení. Upozornil rovněž, že zastavit růst nezaměstnanosti vyžaduje čas a oživení trhu práce vždy zaostává za oživením ekonomické aktivity.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v červnu vyšplhala na 9,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 1983. "Pokles zaměstnanosti (v USA) bohužel neskončí rychle," uvedli v pondělní zprávě ekonomové banky Morgan Stanley.

Americký parlament již začátkem roku schválil Obamův stimulační plán na pomoc domácí ekonomice v hodnotě 787 miliard dolarů. Plán kombinuje daňové úlevy pro jednotlivce i podniky s obrovskými vládními výdaji na infrastrukturu nebo zdravotnictví.

Zástupce demokratů ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer již minulý týden uvedl, že Spojené státy musí být otevřeny dalšímu souboru opatření, jenž by vyvedl ekonomiku z recese.