Na stavbu dálnice D47 z Bohumína do Polska přispěje příští rok Evropská unie zhruba 300 miliony korun, což je deset procent celkových nákladů. Peníze Česká republika získala z unijních zdrojů na transevropskou dopravní síť, takzvaný program TEN-T. Potvrdil to ředitel odboru fondů EU ministerstva dopravy Radek Lintymer.

Dálnice D47 se dosud staví výhradně za peníze z českého státního rozpočtu a kvůli tomu se také stala první "dálniční obětí" úsporných opatření. Podle nedávného oznámení ministra dopravy Gustáva Slamečky se dálnice na sever od Bohumína dokončí nejdříve v roce 2012. Původní termín byl přitom rok 2010, kdy se na hranice se svou dálnicí dostanou Poláci.

Co s ní?

"Tohle jsou první evropské peníze, které na D47 půjdou," uvedl Lintymer. Podle něj unijní příspěvek neposune dokončení dálnice zpět do původního termínu, ale zamezí dalším odkladům a zajistí zprovoznění dálnice v roce 2012. Peníze přiřkl České republice finanční výbor TEN-T, formálně je musí schválit ještě Evropská komise.

TEN-T je méně známý finanční zdroj unijních peněz než různé operační programy. Primárně je určen zemím původní evropské patnáctky, nejvíce peněz čerpá Francie, Německo, Španělsko, Rakousko nebo Velká Británie. ČR peníze z fondu TEN-T čerpá od roku 2004, celkem zatím dostala 72 milionů eur (1,8 miliardy Kč), výhradně na železniční projekty.

Poláci dokončí dálnici na Ostravu nejmíň o dva roky dřív než Češi - čtěte ZDE

Důsledky zpoždění D47 - čtěte ZDE

Nový program v rámci TEN-T má podpořit ekonomiky členských zemí v době hospodářské krize. Česká republika je jedinou zemí mezi novými 12 členy unie, která zatím finanční výbor TEN-T schválil podporu protikrizového programu.

Dálnice D47 není jediná dopravní stavba, které hrozí nedostatek peněz. S ohledem na vývoj veřejných financí zveřejnilo nedávno MD krizový plán, podle kterého by se mohlo zastavit až 40 velkých staveb, 150 by vůbec nezačalo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist