Přípravy prodeje státních dluhopisů občanům Česka pokročily. Ministr financí Eduard Janota totiž požádal o vyjádření Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, zda je současný návrh prodeje dluhopisů přes Středisko cenných papírů (SCP) v souladu se zákonem.
Janota se bojí například reakce bank, které pravděpodobně v prodeji státních dluhopisů nebudou hrát žádnou úlohu.
Antimonopolní úřad by se měl vyjádřit do konce týdne.
"Nepředpokládám ze strany úřadu žádné námitky. Požádal jsem o vyjádření pro jistotu, aby se některé subjekty později neozvaly a celý proces nezkomplikovaly," vysvětluje ministr.
Podle Janoty je ale prodej přes středisko cenných papírů nejjednodušší a nejlevnější řešení. Středisko cenných papírů má zajišťovat kontakt s dílčími distributory, což mají být Česká pošta a RM-Systém.
Šéf ÚOHS potvrdil, že žádost úřad obdržel, ale žádné rozhodnutí zatím nechce prezentovat. Poté, co se vyjádří ÚOHS, by se měla sejít pracovní skupina ministerstva financí, která připraví konkrétní parametry dluhopisů, například úrokovou sazbu, způsob jejího stanovení a cenu za jeden kus. Podle ministra je stále reálné, že se první emise prodá nejpozději v listopadu. Spekulace o tom, že jednání ztroskotala, odmítá.
Dluhopisy přímo od státu
Státní cenné papíry pro drobné klienty by měly být jedním z dalších zdrojů, jak získat peníze pro státní pokladnu. "Řešíme systém a právní detaily, a doufám, že do konce října to budeme mít hotové. Spustit to chci v listopadu," tvrdil řed měsícem ministr financí v rozhovoru pro HN.
Janota chce od listopadu prodávat lidem státní dluhopisy - čtěte ZDE
Banky lákají na vlastní dluhopisy, chtějí předběhnout Janotu - čtěte ZDE
Ministr také tehdy uvedl, že plánuje vydání maximálně dvou emisí ročně. Kolik na nich stát vydělá, zatím neví. "Odhady nemáme, ale v západních zemích kryjí občanské dluhopisy desetinu státního dluhu, u nás je to jen jedno procento," tvrdí Janota.
Ministr zatím nekomentoval ani úrokovou sazbu. "Úrok určíme až v okamžiku emise, ale samozřejmě se nemůžeme odchýlit od trhu," konstatoval ministr s tím, že také ještě není jisté, jestli bude úroková sazba fixní nebo variabilní. Například v současné době se desetileté státní dluhopisy nabízejí s úrokem průměrně kolem pěti procent.
Banky se snaží Janotu předběhnout
Chystaný záměr státu, jak získat finanční prostředky drobných klientů však chtějí i banky, které se snaží státní emisí předběhnout s podobnými produkty. Bankovní domy se tak snaží využít vysokých výnosů z dluhopisů a získat nové klienty dříve než stát.
Například ČSOB začátkem tohoto června spustila zajištěný fond do státních dluhopisů šesti evropských zemí včetně České republiky. Investory se v tomto případě snaží přitáhnout tím, že jde o první fond státních dluhopisů kombinovaný s životním pojištěním. Již dříve začala drobným klientům nabízet svůj podřízený - tedy rizikovější - dluh také Česká spořitelna.
Alternativní produkty se připravují i v dalších bankách, ale jejich představitelé jsou zatím skoupí na informace. Čekají totiž, jaké podmínky na dluhopisy chystá stát.
Je však jasné, že když nabídka státu zabere, můžou banky přijít o část svých vkladů. Lidé totiž ve státních dluhopisech zřejmě víc vydělají.Úroky na depozitech jdou v poslední době dolů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist