Nejnovější čísla známého Big Mac Indexu týdeníku The Economist ukazují, že ceny v Česku jsou díky oslabení koruny na přibližně stejné úrovni jako v USA. Ještě loni v létě byla cenová hladina v Česku o 28 procent vyšší než v USA, nyní je to pouze o dvě procenta více.

Takzvaný Big Mac index nabízí srovnání kupní síly. Vychází přitom z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze pomocí místních cen Big Macu porovnat cenové hladiny v jednotlivých státech světa.

Většina zemí nechce v současné ekonomické krizi z důvodu konkurenceschopnosti extrémně posílit svou měnu. Slabý kurz na druhé straně může mít mnoho pozitiv. Tento efekt byl v souvislosti se silným eurem v poslední době mnohokrát zmiňován, ať již při poklesu exportu Německa, či při nutnosti přesunutí velkých továren společnosti Airbus mimo eurozónu.

Přesnější srovnání skutečné ekonomické úrovně

Parita kupní síly měn není sice exaktně definovanou veličinou, avšak umožňuje podstatně přesnější srovnání skutečné ekonomické úrovně, struktury a výkonnosti států.

Základem výpočtu parity je porovnání cen v národních měnách u dostatečného počtu shodných výrobků a služeb na vnitrostátních trzích. To se zpravidla provádí metodou spotřebního koše vyjadřujícího běžné náklady domácností. V případě Big Mac Indexu se ale porovnává pouze cena jediného produktu prodávaného na celém světě. Tímto produktem je hamburger Big Mac od společnosti McDonald´s.
Zatímco ve Spojených státech je možné nyní koupit Big Mac za 3,57 dolaru, v Česku je to 3,64 dolaru proti loňským 4,56 dolaru. Ještě v roce 2000 dosahovaly české ceny hamburgerů po přepočtu jen 56 procentní úrovně cen v USA.

V Británii vyjde tento hamburger 3,69 dolaru, v eurozóně na 4,62 dolaru. Nejlevnější je v Polsku, kde byste za Big Mac zaplatili jen 2,41 dolaru, v Maďarsku je cena srovnatelná s Českem 3,62 dolaru.

Koruna je podhodnocena

Z dat lze podle analytika Patria Online Tomáše Vlka vyčíst, že podle cen Big Maců je koruna výrazně podhodnocena proti euru, a to asi o 26 procent. Do kurzu koruny s dolarem totiž zasahuje vývoj kurzu mezi eurem a dolarem.

"Náš odhad je ale jiný. Kurz koruny je nyní mírně silnější než ten rovnovážný. Čísla tak spíše vypovídají o nižší ceně hamburgerů u nás," uvedl s tím, že cenová hladina v méně vyspělých zemích bývá obecně nižší.

"Aktuální data týdeníku Economist ukazují na to, že největší obětí krize se mezi středoevropskými měnami stal polský zlotý. Zatímco ještě před dvěma lety byly v ČR a Polsku ceny přibližně srovnatelné, pak v polovině července 2009 byla polská cenová hladina o třetinu nižší," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. Big Mac Index zveřejňuje týdeník The Economist od roku 1986.