Jihokorejská ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla o 2,3 procenta proti předchozím třem měsícům. To představuje její nejsilnější růst za více než pět let. Země se dokázala izolovat od světové hospodářské krize díky zvýšeným vládním výdajům a rekordně nízkým úrokovým sazbám. Vyplývá to podle agentury AP z předběžných údajů jihokorejské centrální banky.

"Masivní vládní podpora začala oživovat domácí poptávku a investice," uvedl analytik Park Čong-jun ze společnosti Woori Investment & Securities. "Úřady však nehodlají od těchto nouzových opatření ustoupit, dokud nebudou přesvědčeny o udržitelnosti oživení," dodal. V meziročním srovnání ekonomika podle centrální banky ve druhém čtvrtletí klesla o 2,5 procenta po propadu o 4,2 procenta v předchozích třech měsících.
Jihokorejská vláda vyčlenila na podporu domácí ekonomiky prostřednictvím vyšších rozpočtových výdajů a nižších daní zhruba 50 miliard dolarů (více než 900 miliard Kč). Centrální banka od začátku loňského října snížila úrokové sazby o 3,25 procentního bodu na rekordní minimum dvě procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist