Do České republiky směřuje nová banka, zaměřená na privátní bankovnictví. Provozovat ji bude investiční skupina Penta.

"Prvního srpna otevřeme v Praze zastoupení naší Privatbanky, která zatím působila výhradně na Slovensku," řekl HN mluvčí Penty Martin Danko.

Privatbanku Penta vlastní od roku 2005, kdy ji pod názvem Banka Slovakia odkoupila od rakouské Meinl Bank a jejích dvou minoritních partnerů - slovenské filiálky pojišťovny Alianz a města Banská Bystrica.

Na první pohled jde Penta ve stopách svého tradičního konkurenta, skupiny J&T, jež vlastní stejnojmennou banku, zaměřenou na privátní a korporátní bankovnictví. Podobnost strategie obou podnikatelských uskupení je ale podle partnera Penty Jozefa Oravkina jen zdánlivá.

"U J&T je banka přímo součástí jejich holdingové struktury, bankovnictví je jedním z jejich hlavních byznysů. Naším klíčovým oborem jsou nákupy akciových podílů a private equity investice. Privatbanka je tedy jen jednou z investičních příležitostí v našem portfoliu," vysvětluje Oravkin.

Banka využije portfolio Penty

Proč se Penta pouští s bankovními službami na český trh právě v této době? Podle Oravkina nastal čas na to, aby zúročila svou pozici na tuzemském trhu. "V České republice už působíme dlouhodobě, jsme jednou z předních investičních skupin. Máme vybudovanou širokou síť kontaktů, v nichž vidíme potenciál pro růst Privatbanky. Strategii banky chceme mimo jiné postavit na účasti na investičních projektech z portfolia Penty," uvedl Oravkin.

Privatbanka je s bilanční sumou 12,7 miliardy slovenských korun jedním z nejmenších finančních domů na Slovensku, zároveň je to ale jediná licencovaná banka, specializovaná na privátní bankovnictví. Penta ji také používá k financování dalších projektů - banka například zajišťovala vydání dluhopisů pro obchodní řetězce Dr. Max či Žabka.

 

Penta Investments

Začátky

Penta vznikla na Slovensku v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry, později se zaměřila na oblast private equity a realitní byznys. Na český trh vstoupila v roce 2002 nákupem Severomoravských vodovodů a kanalizací. Dnes patří k největším investičním skupinám v zemi.

Vlastníci

Pentu vlastní Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Jozef Špirko.

Penta dnes

Investuje i v Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a Německu. V Česku jí patří mj. Aero Vodochody, sázková kancelář Fortuna, řetězec lékáren Dr. Max, mobilní operátor U:fon. Buduje nadnárodní okenářský holding, investuje do maloobchodu, zdravotnictví, energetiky.

Privatbanka

Privatbanka měla loni základní jmění přes 25 milionů eur, bilanční sumu 423 milionů eur a zisk 2,2 milionu eur.

Šéfem české Privatbanky se stal Radovan Jakubčík, který dosud pracoval pro největší švýcarskou bankovní skupinu UBS. Působil ve Vídni u UBS Wealth Management jako ředitel pro střední a východní Evropu se zodpovědností za rozvoj privátního bankovnictví.

Předtím se Jakubčík podílel na vstupu Dresdner Bank na český trh, v 90. letech působil v dnes již zaniklých malých domácích bankách Skala a Union.

Penta cítí příležitost

Investiční skupina Penta je letos s novými projekty nebývale aktivní. Před dvěma týdny oznámila převzetí majority v polském řetězci zdravotních laboratoří DD Lab. V červnu ovládla slovenského výrobce oken Noves Okná a v Polsku koupila největší tamní drátovnu Drumet.

Rozšiřuje svůj polsko-český řetězec prodejen Žabka. V Česku buduje síť soukromých ordinací pod značkou Mediclinic, na Slovensku kupuje od ocelářského magnáta Tomáše Chrenka kontrolní podíl ve zdravotní pojišťovně Apollo.

Kromě toho vede do finále jednání s polským fondem národního majetku o koupi letecké továrny PZL Šwidnik, usiluje o akvizici několika masokombinátů a zvažuje vstup do tendru na prodej plynové elektrárny v Prostějově po zkrachovalé Chrenkově společnosti Moravia Energo.