V pátek se ze západočeského Stříbra stane město, ve kterém je jedna z nejvyšších nezaměstnaností v celém Česku. Výrobce kabelových svazků do aut AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura Czech) opustí zhruba 600 lidí, tedy asi 85 procent zbylých zaměstnanců. Na pondělní dopoledne naplánovali protestní pochod Stříbrem, nazvaný "pohřeb firmy". Firma už počátkem roku propustila kvůli stěhování výroby do Rumunska tisícovku pracovníků. Odbory očekávají, že i v době celozávodní dovolené přijde 400 lidí, řekl agentuře ČTK jejich šéf Dušan Bílek.

Lákání investorů

"Na Tachovsku v srpnu stoupne míra nezaměstnanosti z 11,6 na 14 procent, nyní je tam poměr 35 uchazečů na jedno volné místo," řekl Eduard Šimůnek z tachovského úřadu práce. Na Stříbrsku s téměř 20.000 obyvateli je míra nezaměstnanosti kolem 15 procent. "V samotném městě s 8250 obyvateli je nyní 16,4 procenta a po propuštění to bude 22 až 24 procent, což bude jedno z nejhorších čísel v zemi," řekl starosta Miroslav Nenutil. To by mohlo podle něj lákat nové investory, kteří budou mít jistotu, že si mohou pracovníky vybírat. V okrese je nyní pouze 105 volných míst.

Odbory mají jen malou možnost něco změnit - tak organizují protestní pochod.  "Půjdeme v 10:00 od kina Slavie přes náměstí po silnici až za město na kopec, kde sídlí továrna. Jde o zhruba čtyři kilometry," uvedl předák Bílek. Lidé ponesou rakev s názvem firmy a transparenty. Původně měl mít každý cihlu, z nichž by v areálu postavili pomník podniku. Jeho vedení ale odmítlo protestující pustit do areálu.

Nezaměstnanost v Česku (leden až červen)
Článek pokračuje pod grafikou

 

Sedm platů a dost

Pracovníci se dohodli se zaměstnavatelem, že dostanou odstupné ve výši téměř sedmi platů, a přistoupili tak na rozvázání pracovní smlouvy dohodou. Od 17. července jsou na dovolené. Ve firmě zůstává 120 lidí, kteří budou zajišťovat podporu výroby v Rumunsku. "Ti budou postupně propouštěni do konce roku za stejných podmínek," uvedl Bílek.

Odbory chtějí příští týden jednat s vedeními města a kraje, aby oslovila mladoboleslavskou Škodu Auto, plzeňskou Škodu Holding a nošovický Hyundai, zda by neměly zájem o moderní haly v téměř desetihektarovém areálu, který nyní za 104 milionů korun nabízí k prodeji realitní firma Orco.

Stříbro požádá ještě v srpnu o dotace v řádu milionů korun z Evropského sociálního fondu na rekvalifikace a kurzy. Od září bude znovu na radnici nabízet služby personální poradkyně, která zdarma lidem řekne, jak postupovat v krizových situacích. Město chce dále urychlit hledání investorů do areálu AEES i do kasáren. "Děláme všechno pro to, abychom do konce roku vytvořili ve městě a jeho okolí do deseti kilometrů zhruba 400 pracovních míst a v příštím roce další stovky," dodal.