Veřejný dluh ČR roste již o 6 342 korun za sekundu, vyplývá z počítadla na www.verejnydluh.cz. Informoval o tom analytik Aleš Michl z Raifeissenbank. Na konci roku by podle jeho údajů měl veřejný dluh, tj. vládní dluh sečtený s dluhy stítní samosprávy, dosáhnout k metě kolem 1,3 biliónu korun, když ke konci loňského roku byl veřejný dluh 1,105 bilionu korun, nyní je podle výpočtů analytika přes 1,22 bilionu korun .

"Propad daňových příjmů a dlouhodobě laxní přístup ke skutečným úsporám. To jsou hlavní důvody proč jsme přeřadili na vyšší stupeň," řekl Michl. 

Růst veřejného dluhu České republiky zrychlil kvůli propadu daňových příjmů a současné ekonomické recesi. Dosud dluh rostl tempem 5705 korun za sekundu. Na každého obyvatele tak připadá nyní dluh přes 116.000 korun.

Vývoj dluhu Michla vede k obavě, že v rámci hospodářského cyklu by mohla ČR projít písmenem "W". "Toto písmenko představuje vývoj ekonomiky. Tedy sešup dolů - recese - oživení - zpátky do recese - a opožděný návrat ke skutečnému růstu. Jinými slovy, dluhy by nás mohly v příštím nebo přespříštím roce znovu srazit do recese," upozornil analytik.

Proto nyní doporučuje všem ministrům používat hlavně mozek. "Je potřeba pochopit, že jsme v nové realitě. To, na co jsme byli zvyklí, se již opakovat nebude. Je třeba se změnit, začít od píky a postavit tuto ekonomiku na kapitálu," dodal.