Spojené státy mají i nadále "velmi poškozenou ekonomiku". Objevují se ale určité pozitivní signály, například zlepšení na trhu s bydlením. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.
"Možná jsme zastavili krvácení, ale v mnoha směrech máme v americké ekonomice stále velmi nemocného pacienta," řekl Gibbs. Upozornil rovněž, že americký prezident Barack Obama chce, aby se firmy rozhodovaly na základě dlouhodobých investic a ne na základě krátkodobých zisků.
Americká centrální banka (Fed) tento týden uvedla, že hospodářská recese polevuje a na většině území Spojených států se ekonomická aktivita začíná stabilizovat.
Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí propadl o 5,5 procenta. Největší ekonomika světa tak klesala již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974 a 1975.
Americké ministerstvo obchodu v pátek zveřejní údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí. Předpokládá se, že pokles ekonomiky v tomto období zpomalil na 1,5 procenta. Mnozí ekonomové očekávají, že Spojené státy se ve třetím čtvrtletí vrátí k hospodářskému růstu.
Ministerstvo začátkem týdne oznámilo, že prodej nových domů ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšil o 11 procent. Zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř devět let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist