Británie, Itálie, Německo a Španělsko podepsaly smlouvu na dodávky dalších stíhaček 112 Eurofighter Typhoon za 9,1 miliardy eur s konsorciem evropských zbrojovek. Součástí dohody je i dodávka motorů za 1,4 miliardy eur. Napsala to dnes agentura Reuters.
Podpisu smlouvy předcházela několikaměsíční jednání mezi zeměmi a zbrojovkami, zejména o nákladech na udržení výrobních linek, provázené obavami z rozpočtových deficitů. Zároveň sílí diskuse kolem zbrojních priorit.
Ministři jednotlivých zemí v pátek podepsali několikamiliardový kontrakt za před očima armádních představitelů a zástupců armádních velení.
Potvrzeno: Výroba stíhaček F-22 končí, rozhodl - čtěte ZDE
Kauza nákupu gripenů uzavřena. V Česku se uplácelo, potrestán ale nikdo nebude - čtěte ZDE
Dohoda představuje důležitou zakázku pro britskou firmu BAE Systems, italskou skupinu Finmeccanica a evropskou skupinu EADS. Motory dodá konsorcium vedené britským Rolls-Roycem a německou firmou MTU Aero Engines.
Díky smlouvě se zvýší počet stíhaček Typhoon v provozu a ve výrobních plánech na 559. V tomto počtu je zahrnuto i 72 strojů, které prodala Británie do Saúdské Arábie, a 15 stíhaček prodaných Německem Rakousku.
Kritici dohody tvrdí, že letadlo bylo navrženo pouze k obraně před sovětskou hrozbou, která již pominula. Zastánci naopak tvrdí, že zakázky pomůže vygenerovat další miliardy dolarů z exportu a zároveň přímo i nepřímo zajistí práci 100 tisíc zaměstnanců u výrobců a jejich dodavatelských firem.
Koncept Eurofighteru vznikl před 25 lety s tím, že jeho zakladatelské státy koupí potenciálně přes 600 stíhaček. Poslední objednávka 112 strojů ale netvoří ani polovinu proti 236 letadlům, s nimiž se původně počítalo.
Své udělaly rozpočtové problémy a priority ministerstev obrany. Británii se do poslední transakce nechtělo, podle zdrojů ze zbrojního průmyslu se ale po politických tlacích z Německa projektu Typhoon opět zavázala.
Aby se zmírnily rozpočtové problémy, shodly se letos kupující vlády, že zakázku rozdělí na dvě části, nazvané 3A a 3B. Závěrečný podpis se uskutečnil díky požadavkům vlád na rozsáhlé úspory dlouhodobých nákladů životního cyklu strojů.
Smlouva se podepsala v době, kdy se konkurence mezi výrobci stíhaček na světovém trhu přiostřuje. Eurofighter s několika dalšími modely soutěží o velký kontrakt v Indii a o nákupu dalších Eurofighterů údajně jedná i Saúdská Arábie, napsal Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist