Zhruba 6000 zaměstnanců americké automobilky General Motors využilo nejnovější nabídku na dobrovolné opuštění podniku výměnou za odstupné či na předčasný odchod do důchodu.

Počet zaměstnanců továren GM ve Spojených státech kvůli ohlášeným odchodům klesl na zhruba 48 tisíc lidí. Firma dříve uvedla, že jej v letošním roce hodlá snížit až na zhruba 40.500 lidí.

Společnost GM nedávno opustila bankrotový režim poté, co se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přeměnila v menší podnik, který by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem "nové GM" je nyní americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů (zhruba 549,4 miliardy Kč) a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Firma v loňském roce přišla o pozici největší světové automobilky podle objemu prodeje. O prvenství ji připravil japonský konkurent Toyota Motor. GM vládla světovému automobilovému trhu více než tři čtvrtě století.


Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist