Počet lidí bez práce v letošním druhém čtvrtletí stoupl na 333,9 tisíc, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 6,4 procenta, měřeno podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO).

Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo k nárůstu o 2,2 procentního bodu, což je nejvyšší meziroční růst úrovně nezaměstnanosti od roku 1999.

Míra nezaměstnanosti stoupla již v prvním čtvrtletí letošního roku míra nezaměstnanosti, kdy podle ILO meziročně vzrostla o 1,1 procentního bodu na 5,8 procenta. Během prvního čtvrtletí tak počet nezaměstnaných narostl rekordně, nejvíce od začátku šetření v roce 1993.

V porovnání s 2. čtvrtletím minulého roku se celkový počet nezaměstnaných zvýšil o 113,8 tisíc lidí. V relativním vyjádření se jedná o nárůst více než poloviční (51,7 %). Meziroční růst nezaměstnanosti se projevil jak u žen (o 50,9 tisíc), ale zejména u mužů (o 62,9 tisíc).

Práci celkem mělo ve druhém čtvrtletí skoro pět milionů lidí. Podle analytika Petra Dufka z ČSOB nové výsledky potvrzují tvrdý dopad ekonomické recesena trh práce. "Rychlost, s jakou podniky reagovaly na přicházející hospodářské potíže byla v novodobé historii nevídaná," uvedl k meziročnímu nárůstu nezaměstnanosti o 2,2 procenta.

Česká ekonomika podle Dufka už dosedá na pomyslné dno. "Nicméně na trhu práce nezaměstnanost poroste ještě několik dalších čtvrtletí. Dá se čekat, že teprve až zhruba v polovině příštího roku by se v ekonomice mohly ve větší míře objevovat nová pracovní místa, která by dosavadní negativní trend trhu práce mohla konečně zlomit," upozornil. 

Podívejte se na grafiku, jak se letos vyvíjí míra nezaměstnanosti v ČR
(článek pokračuje pod grafikou)Jiná metodika: Práci v červnu nemělo 8 procent lidí

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které používá jinou metodiku, míra nezaměstnanosti letos v červnu vzrostla na rovných osm procent z květnových 7,9 procenta. Minulý rok v červnu činil podíl lidí bez práce pět procent.

V nárůstu nezaměstnanosti se odráží hospodářská krize, podle analytiků však hlavní šok v podobě masového propouštění má český trh práce zřejmě již za sebou. Přesto míra nezaměstnanosti podle nich ještě poroste a příští rok by mohla dosáhnout deseti procent.