Ropa se v úterý obchodovala za 74,69 dolaru za barel, a pokračovala tak v rychlém růstu. Analytici se ale ve svých výhledech shodují, že jde spíše o výkyv a tlak na další růst cen ropy a na ni navázaných cen zemního plynu a elektřiny se nedá očekávat.
"Ropy je nyní nadbytek a současná cena nad 70 dolarů je z pohledu fundamentů jen těžko vysvětlitelná," myslí si analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko.
Poptávka po ropě je totiž kvůli utlumenému průmyslu nižší. Podle prognózy společnosti ENA, která se zabývá poradenstvím v energetice, nyní existuje celá řada faktorů, která by měla růstu cen ropy bránit, a komodita by se tak měla v dalších letech držet v rozmezí 60 a 80 dolarů za barel, globalizovaný trh ale může vést ke krátkodobým výkyvům.
"Můžeme ale vyloučit scénář návratu k extrémně vysokým cenám ropy jako v první polovině loňského roku," říká v prognóze majitel společnosti ENA Vladimír Štěpán.
Rozhovor s Vladimírem Štěpánem: Elektřina bude drahá. Kvůli ekologii - ZDE
S tím souhlasí i oslovení analytici. Cenu tlačí dolů i to, že Čína a Indie přestaly ceny energií dotovat a tamní podniky již s ropou nakládají efektivněji. V Rusku, ale i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu se cena ropy pro domácí trh postupně blíží úrovni běžné na otevřených trzích. To vše odstraňuje nerovnosti trhu, a cena na burzách tak lépe odpovídá skutečnému poměru poptávky a nabídky.
Pokles ceny elektřiny lidé nepoznají
Hlavně kvůli raketovému růstu cen ropy v posledních letech došlo k masivním investicím do obnovitelných zdrojů energie a k novodobému boomu jaderné energetiky. To vše ve výsledku drží cenu ropy relativně nízko. A jí kopírují i ceny elektřiny, které jsou nyní na burze ve srovnání s loňskými rekordy zhruba poloviční.
"Cena elektřiny zamířila na burze loni na podzim prudce dolů. Její zlevnění ale český spotřebitel prakticky nepoznal, pro něj cena klesne až od příštího roku," říká Štěpán.
Od ledna by domácnosti mohly za elektřinu platit podle odhadů o zhruba sedm procent méně než nyní. Pokud krize odezní, začnou v dalších letech ceny opět růst. Štěpán očekává růst elektřiny na burze mezi lety 2010 a 2015 v tempu kolem deseti procent ročně, což se mírněji odrazí i v konečných cenách. Analytik společnosti Atlantik Petr Novák ale očekává růst pozvolnější.
"Náš výhled nezveřejňujeme, na trhu ale převažuje názor, že ceny ropy, uhlí i emisních povolenek po odeznění krize porostou, a je tedy pravděpodobné, že se zvýši i cena elektřiny," komentuje odhady obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda.
Vladimír Štěpán: Elektřina bude drahá. Kvůli ekologii - čtěte ZDE
Průvodce zlevňováním v roce 2009: Dolů půjde bydlení i energie - čtěte ZDE
BLOG: Proč chceme dostavět Temelín? Je to nejrozumnější volba - čtěte ZDE
Jak rychle cena ropy, a tedy i zemního plynu a dalších komodit poroste, bude podle analytiků záležet nejen na vývoji globální ekonomiky, ale i na vývoji hodnoty peněz.
"Američané, Britové i Evropská centrální banka tisknou další peníze, a pokud budou i další země chtít zabránit zhodnocování svých měn, přidají se také," upozorňuje Pírko. Hodnota peněz tak může klesat, což povede k růstu cen komodit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist