Objem nově poskytnutých hypoték podnikatelům v prvním pololetí meziročně vzrostl o takřka dvě procenta na 29,7 miliardy korun. Podnikatelské hypotéky tak na celém hypotečním trhu kvůli propadu hypoték pro občany letos tvořily již 43 procent, zatímco před rokem bylo jejich zastoupení pouze třetinové, vyplývá ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Hypotéky pro podnikatele tak částečně zachraňují silný pokles poptávky po hypotékách ze strany občanů způsobený zejména hospodářskou recesí. Podle analytika firmy AWD ČR Stanislava Berana jsou podnikatelé pro banky zajímavou klientskou skupinou. "Zřídka se jedná pouze o jednorázové financování, jak jsme zvyklí u hypotečních úvěrů pro občany. Jak se vyvíjí podnikatel, vyvíjí se i jeho nároky na rozvoj firmy a to je spjato s finančními zdroji, které bude potřebovat. To je jeho potenciál v očích banky," řekl.

Cíl: podnikatelé

I podle Luboše Svačiny ze serveru www.investujeme.cz se banky začaly s tím, jak klesá zájem o občanské hypotéky, na podnikatelský segment více zaměřovat. "Banky začaly hypoteční produkty pro podnikatele aktivně nabízet, ale hlavně se je naučily v širší míře v pobočkové síti poskytovat. Donedávna to byla především záležitost větších poboček nebo specializovaných hypocenter," poukázal.

Pro banky ale nadále zůstávají hlavním hypotečním produktem úvěry pro občany, které podle nich mají v tuzemsku stále významný potenciál. Jednička trhu Hypoteční banka hypotéky pro podnikatele dokonce vůbec neposkytuje. Česká spořitelna nárůst hypoték v podnikatelské oblasti v meziročním srovnání nezaznamenala a ani v druhé půlce roku nárůst neočekává.

Ani mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík nepředpokládal, že by v budoucnu mělo dojít ke stavu, kdy podnikatelských hypoték bude více než občanských. Jak také upozornil, nové znění zákona o dluhopisech změnilo výkaznictví a některé původně investiční úvěry jsou již kategorizovány jako hypoteční, což mohlo statistiky ovlivnit.

Podmínky poskytování hypoték pro podnikatele se od občanských liší. "Více se zkoumá samotný podnikatel, jeho historie, možnosti, zkušenosti, potenciál a samozřejmě investiční záměr," jmenoval Beran. Splatnost úvěrů bývá kratší, zpravidla do 10 let, a úroky hypoték pro podnikatele začínají tam, kde končí sazby pro občany, tedy od ročního úroku sedm procent, dodal. "Obecně platí, že nastavení úvěru pro tyto klienty je velmi individuální, řeší se na míru klientům," souhlasila mluvčí ČS Kristýna Havligerová.

 

Objem poskytnutých hypoték (v miliardách korun):

  Pololetí 2008 Pololetí 2009 Vývoj (procenta)
Podnikatelé 29,112 29,668 +1,9
Občané 59,547 39,699 -33,3
Municipality 0,079 0,202 +156

Zdroj: www.mmr.cz

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru