Za překvapivě dobrými výsledky červnového zahraničního obchodu stojí podle analytiků oslovených ČTK především levnější ceny dovážených surovin, hlavně ropy a propad dovozu. Zda je to začátek lepšícího se celkového trendu, zatím podle ekonomů ovšem nelze z jistotou říci.

Zahraniční obchod v červnu skončil s přebytkem 20,4 miliardy korun, což byl meziročně o 6,5 miliardy Kč lepší výsledek. Přebytek tak dosáhl druhé nejvyšší hodnoty od vzniku samostatné České republiky.

"Slabé dovozy ovšem ukazují na to, že česká ekonomika se stále nachází v nepříznivé situaci," uvedl pro ČTK analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Zda je to začátek lepšícího se trendu nebo jenom jednorázová záležitost zatím s jistotou určit nelze," dodal analytik České spořitelny Martin Lobotka. Na druhou stranu podle něj vývoj v zahraničí může značit první náznaky dosažení dna.

Červnový propad vývozu je sice podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské druhý nejnižší v letošním roce, ale signály oživení v něm lze hledat těžko. "Jedna z mála věcí, které se daří vyvážet ve větším objemu než loni, jsou díky šrotovnému v okolních zemích osobní auta," uvedla.

Hlavní podíl na zvýšeném přebytku si připisují, jako už tradičně v tomto roce, podle analytika ČSOB Petra Dufka levnější suroviny. "Loni touto dobou se za ropu na světových finančních trzích platilo přes 130 dolarů, zatímco nyní to je téměř polovina," uvedl.

Ačkoli je přebytek vyšší, než se čekalo, nepovažuje to analytička Next Finance Markéta Šichtařová za dobrý výsledek. Na dnešní statistice je podle ní velmi znepokojivé to, že exporty stejně jako importy klesají již devátý měsíc v řadě. "Tvrdá recese podle dnes zveřejněných dat pokračovala i v červnu," dodala.

Recese musí podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka odejít z Česka stejnou cestou, kterou do české ekonomiky přišla. To znamená jen pomocí zlepšení situace v zahraničí. "Známek zlepšující se situace postupně přibývá, indikátory měřící očekávání firem počínaje a skutečným zlepšením v podobě rostoucích objednávek a produkce konče. Pro malou otevřenou ekonomiku v srdci Evropy to znamená konec zimy a začátek jara," uvedl.

"S přihlédnutím k tomu, že část zlepšení byla podpořena klesajícími cenami ropy a zemního plynu, nabízí zahraniční obchod následující obrázek o stavu ekonomiky: Zahraniční poptávka je na pomalém vzestupu ze svého dna, domácí poptávka se ale ještě zotavovat nezačala," uvedl rovněž analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.