Největší americká hypoteční agentura Fannie Mae se propadla ve druhém čtvrtletí letošního roku do čisté ztráty 14,8 miliardy dolarů 267,18 miliardy korun) z loňských 2,3 miliardy dolarů. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg a Reuters. Firma současně ve zprávě uvedla, že požádala stát o další finanční pomoc ve výši 10,7 miliardy dolarů.

Společnost utrpěla ztráty ve výši 18,8 miliardy dolarů z úvěrů způsobené zhoršením situace na trhu s bydlením a růstem nezaměstnanosti. Z celkového objemu úvěrů, které Fannie Mae vlastní nebo garantuje, jich čtyři procenta jejich majitelé nesplácí. Loni to bylo 1,4 procenta.

Fannie Mae je největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech. Společně s Freddie Mac, které patří druhá příčka, vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Celkem obě společnosti zajišťují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v objemu 5,9 bilionu dolarů.

Kontrolovány vládou

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech. Americká vláda se proto loni v září rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Vláda již vydala na podporu obou firem 85 miliard dolarů, nový požadavek Fannie Mae by zvýšil tuto částku na téměř 96 miliard dolarů, napsala agentura AP.

Fannie Mae i podle žebříčku časopisu Fortune utrpěla loni největší ztrátu z pětistovky největších firem světa. Její záporný výsledek dosáhl 58,7 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru