V čele inženýrské firmy ČKD Group se musel Jan Musil vyrovnat s „kostlivcem", který se objevil po převzetí státní exportní společnosti Škodaexport. Stav firmy se podle něj nepodobal informacím, které ČKD před koupí dostalo. Náhoda? Jak to s privatizací bylo, budou nespíš řešit až soudy. Ředitel Musil je však přesvědčený, že ČKD mělo právo firmu státu vrátit.
HN: PA Export, bývalý Škodaexport, je v insolvenčním řízení, hrozí mu bankrot. Co je podle vás příčinou?
My jsme Škodaexport koupili na jaře roku 2007. Před privatizací měl každý uchazeč k dispozici data room a due dilligence (hloubkovou analýzu stavu podniku), které připravilo tehdejší vedení, správnost byla potvrzenou významnou auditorskou firmou. Z těchto dat jsme odvodili nabídkovou cenu, firmu jsme koupili za 210 milionů korun. Viděli jsme na tom podniku určité stíny. Ale když jsme jej převzali a znovu prošli finanční výkazy a ohodnotili jsme aktiva podle vlastních metod a obtížně doplnili chybějící data, došli jsme k závěru, že jeho stav je diametrálně odlišný od toho, co ukázal data room a due dilligence. Řízení rizik, finanční výkazy, data, styl práce v projektovém a finančním controllingu, deklarovaný zisk pro rok 2008 - všechny tyto údaje byly buď totálně zkreslené, nebo chyběly, nebo byly lživé.
HN: Co ve výkazech firmy nesouhlasilo?
Hlavní problém byl na dvou pákistánských zakázkách na stavby elektráren Muridke a Balloki. Pak tam byli další dva kostlivci, buď záměrně, nebo vinou neprofesionality skrytí - a to byly projekty v Ugandě a Thajsku na malé vodní elektrárny. Když jsme to vše zhodnotili, vyšlo nám, že rok 2008 skončí ztrátou nejméně 1,7 až 1,8 miliardy korun. Předprivatizační due dilligence a poskytnutá data přitom deklarovaly provozní zisk.
HN: Jenomže do nízké ceny, za kterou jste Škodaexport kupovali, bylo zahrnuto právě vysoké riziko zvláště pákistánských projektů. Ty se oba už v době privatizace opožďovaly, museli jste počítat s tím, že tam bude problém.
My jsme akceptovali určitou míru rizika. Ale to bylo riziko, že na těch projektech můžeme prodělat tak 200 - 300 milionů korun. Ne víc. Tohle byla úplně jiná částka.
HN: Hned jak jste to zjistili, jste navrhli ministerstvu financí, že Škodaexport vrátíte?
My jsme to řešili s příslušnými zainteresovanými stranami, navrhovali jsme opatření, s kterými by se to dalo zvládnout. A když se to nepovedlo, firmu jsme vrátili. A to z titulu, že jsme byli uvedeni v omyl.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist