"Trh s manažery, který byl jednu dobu skutečně mrtvý, se opět rozjel a stejné jako před krizí jsou už i nabízené platy," potvrzuje Petr Žídek z firmy Top Recruitment, která se zabývá hledáním manažerů.
Manažeři na vzestupu
Podle serveru Merces, který pravidelně mapuje tuzemské platy, je v současné době průměrná mzda ekonomického ředitele 72 tisíc, ale novým adeptům na toto místo firmy nabízejí až 109 tisíc korun. Nejvyšší nabídky pro obchodní ředitele pak přesahují průměr téměř o sedmnáct tisíc korun.
V českém průmyslu ale ještě "platová krize" neskončila. "Vyhráno zatím nemají šéfové v těžkém nebo automobilovém průmyslu," říká headhunter Daniel Hron z Mid Europe Management Consulting.
Platy českých manažerů v krizi mírně klesly - čtěte ZDE
Platy manažerů jdou dolů - čtěte ZDE
Přestože platy, na které firmy lákají nové manažery, jsou už většinou stejné jako před krizí, u vyplácených odměn, které jsou často ještě vyšší než samotné platy, už situace tak jednoznačná není. "Výše bonusů i fakt, zda firma vůbec nějaké vyplatí, je ve většině společností zatím velkou neznámou," říká Alice Punch z firmy Korn Ferry.
Toho se však nemusí bát například manažeři Českých aerolinií. Díky novým pravidlům pro vyplácení ročních bonusů si letos mohou naopak vydělat více než v minulosti. A to i přesto, že platy v této firmě šly dolů. Základní balík peněz k rozdělení pro manažery ČSA bude letos nejméně 70 procent z ročního platu. Pokud však bude hospodaření firmy ziskové či na nule, může to být i 130 procent.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist