"Trh s manažery, který byl jednu dobu skutečně mrtvý, se opět rozjel a stejné jako před krizí jsou už i nabízené platy," potvrzuje Petr Žídek z firmy Top Recruitment, která se zabývá hledáním manažerů.
Manažeři na vzestupu
Podle serveru Merces, který pravidelně mapuje tuzemské platy, je v současné době průměrná mzda ekonomického ředitele 72 tisíc, ale novým adeptům na toto místo firmy nabízejí až 109 tisíc korun. Nejvyšší nabídky pro obchodní ředitele pak přesahují průměr téměř o sedmnáct tisíc korun.
V českém průmyslu ale ještě "platová krize" neskončila. "Vyhráno zatím nemají šéfové v těžkém nebo automobilovém průmyslu," říká headhunter Daniel Hron z Mid Europe Management Consulting.
Platy českých manažerů v krizi mírně klesly - čtěte ZDE
Platy manažerů jdou dolů - čtěte ZDE
Přestože platy, na které firmy lákají nové manažery, jsou už většinou stejné jako před krizí, u vyplácených odměn, které jsou často ještě vyšší než samotné platy, už situace tak jednoznačná není. "Výše bonusů i fakt, zda firma vůbec nějaké vyplatí, je ve většině společností zatím velkou neznámou," říká Alice Punch z firmy Korn Ferry.
Toho se však nemusí bát například manažeři Českých aerolinií. Díky novým pravidlům pro vyplácení ročních bonusů si letos mohou naopak vydělat více než v minulosti. A to i přesto, že platy v této firmě šly dolů. Základní balík peněz k rozdělení pro manažery ČSA bude letos nejméně 70 procent z ročního platu. Pokud však bude hospodaření firmy ziskové či na nule, může to být i 130 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist