Již během září nebo října by mohlo dojít k dalšímu poklesu cen, domnívají se analytici. Po necelých šesti letech nepřetržitého zdražování se tak otočil směr i v Česku a země se přiblížila deflaci. Míra meziroční inflace klesla z červnových 1,2 procenta na 0,3 procenta v červenci, což je nejnižší hodnota od září 2003. Meziměsíčně spotřebitelské ceny dokonce o 0,4 procenta poklesly.
"V podstatě tu ani žádnou inflaci v tuto chvíli nemáme. Stačí když vyloučíme administrativní zvyšování cen ze začátku roku," uvádí Petr Dufek, analytik ČSOB. A podle něj i dalších odborníků budou ceny padat i nadále.
Nízká inflace totiž nemotivuje ke spotřebě a investicím, tím dochází k dalšímu zpomalení ekonomiky, které se projevuje na rostoucí nezaměstnanosti a omezování růstu mezd, které vedou k dalšímu omezování spotřeby.
Nízká aktivita v ekonomice nevytváří inflační tlaky a ceny zboží a služeb jdou dolů,“ vysvětluje ekonom společnosti Citco Tomáš Volf. Navíc prodejci kvůli přilákání zákazníků udržují ceny nízko,nebo se je snaží stlačit.
(změna ve srovnání s loňským červencem *)
|
Meziroční pokles cen zní sice pro zákazníky lákavě, ekonomy ale spíše děsí. Zvláště pak v době, kdy hospodářství zápasí s dopady krize a potřebuje povzbudit. Deflace ale dělá pravý opak - díky klesajícím cenám mají peníze stále vyšší hodnotu - podniky i lidé si je proto raději nechají, než by je utratili či investovali a podpořili tak ekonomiku.
Hrozí deflace. Pro spotřebitele výhoda, pro firmy komplikace - čtěte ZDE
Inflace zpomalila na 0,3 procenta, nejníže od roku 2003 - čtěte ZDE
Analytici se ale shodují, že deflační spirála české ekonomice v současnosti nehrozí. „I kdybychom deflace dosáhli, jen bychom do ní na okamžik nahlédli,“ předpokládá analytik Patria Finance David Marek.
S ostatními analytiky se shoduje v tom, že ke konci roku začnou ceny opět růst.
Neuvěřitelně levné potraviny
Průměrné ceny v obchodech v posledních měsících snižují zejména potraviny. Jsou nyní nejlevnější od října roku 2007. Jejich nákup, který před rokem stál v obchodě tisíc korun, vyšel letos v červnu na 958 korun, v červenci pak na 935 korun.
Pokles cen potravin se tak nezastavuje. A zlevňuje prakticky všechno od pečiva přes ovoce a zeleninu až k mléčným výrobkům.Například pečivo zlevnilo o více než 10 procent.
Jak se budou ceny potravin vyvíjet dál, ale naznačí až výsledek letošní sklizně. "Potraviny patří mezi nejhůře předpověditelné složky inflace," říká analytik Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT, který očekává, že se v dalších měsících ceny potravin ustálí.
Přesto je i zlevnění potravin důsledkem poklesu cen komodit, které se podle expertů po splasknutí loňské cenové bubliny vrátily na svoji "normální" úroveň.
Se zlepšením ekonomiky porostou i ceny
Propad cenové hladiny je letos v létě právě patrný i vzhledem ke srovnávací základně loňského roku.
"Zanedbatelná inflace je i výsledkem světové hospodářské recese, protože v jejím důsledku splaskla bublina trzích surovin, jejichž ceny se následně vrátily k přirozenějším úrovni," dodává Dufek.
Záleží také na vývoji cen ropy, když před rokem stál barel ropy kolem 150 dolarů, zatímco v současnosti je na zhruba poloviční úrovni.
Zatímco dnes je ropa přibližně dvakrát levnější než před rokem, v prosinci může vycházet podobné srovnání zcela opačně. Na konci roku 2008 totiž ceny ropy klesly pod 35 dolarů, tedy přibližně polovinu současných cen.
Její další vývoj by ale inflaci v dalších měsících neměl výrazně ovlivnit, a to díky zpoždění cen na ropu navázaných energií.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist