Letošní letní řádění živlů způsobilo klientům tuzemských pojišťoven desítky tisíc škod a jejich počet tak překročil polovinu všech škod z katastrofálních záplav roku 2002. Nejvíce pojistných událostí vzniklo na Moravě a ve středních a jižních Čechách. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.
Česká pojišťovna eviduje v létě po následcích rozmarů počasí 25.000 škod. V roce 2002 bylo nahlášeno zhruba 50.000 událostí, ale šlo o tisíciletou vodu a katastrofu celorepublikového rozsahu, řekla ČTK mluvčí ČP Dagmar Koutská. Letos však podle ní mají tento součet škod na svědomí v podstatě pouze regionální živelné pohromy. Některé okresy republiky nebyly zasaženy téměř vůbec, v jiných jsou i tisíce postižených, dodala.
Klientům Kooperativy povodně způsobily letos škodu za 400 milionů korun. V roce 2002 Kooperativa vyřešila 10.000 škod za deset miliard korun. Vichřice letos zapříčinila celkové škody 120 milionů, což je podle mluvčího pojišťovny Marka Vícha srovnatelné s loňskou vichřicí v červnu. Celkově souhrn škod ze živelných katastrof letos dosahuje jedné miliardy Kč a počtu 23.000, což je více než v loňském roce.
Allianz za červen a červenec registruje zatím 2500 škod způsobených rozmary počasí. "Nutno však dodat, že jsme teprve před polovinou srpna a číslo ani objem škod způsobených letošními živelnými pohromami ještě není konečné," uvedla mluvčí pojišťovny Pavla Paseková. V letošním roce byly mezi nejvíce zasaženými regiony moravskoslezský a jihočeský, kde řádily povodně a záplavy. Ve středních Čechách, na ústecku a královéhradecku zase škodily vichřice. V roce 2002 byla nejvíce poškozeným regionem Praha.
Účet za povodně: Pojišťovny již vyřídily skoro polovinu škod - čtěte ZDE
Nový recept na bleskové záplavy: Povodňová hlídka - čtěte ZDE
Reakce na povodně: Stát dá meteorologům miliony na varovný systém - čtěte ZDE
ČSOB Pojišťovna má za první pololetí roku hlášeno 653 škod z živelných katastrof v hodnotě přesahující 100 milionů korun. Výše katastrofických škod z roku 2002 byla podle mluvčího Tomáše Hejdy téměř dvojnásobná. Nejvíce zasaženy byly letos především jižní Čechy a severní Morava, a to zejména v souvislosti s povodněmi. Další poškozená místa se prý nacházejí následkem vichřice ve středních Čechách.
Kalamitních období bylo v průběhu letošního léta několik, záplavy udeřily 23. června, vichřice a krupobití přesně o měsíc později, upozornila Koutská. Bouřky a blesky, přívalové srážky, kroupy, pády stromů a silný vítr však trápily Česko nárazově prakticky celé léto, naposledy o prvním srpnovém víkendu.
Největší podíl na kalamitách mají u klientů ČP záplavy, které mají na svědomí přes 10.000 škod. Dalších zhruba tři tisíce vzniklo povodní nebo úderem blesku. Téměř 6000 škod je dílem vichřice, přes 2500 si připsaly kroupy. O zbytek hlášených událostí se podělily pády stromů a jiných předmětů, sesuvy půdy a další rizika. Škody ze záplav na přelomu měsíce června a července, které byly největší, jsou až na výjimky prohlédnuty a více než polovina z nich je také definitivně uhrazena, podotkla Koutská.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist