Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci vykázala díky automobilovému průmyslu první nárůst od loňského října a vzrostla více, než se očekávalo. Produkce celého průmyslu se proti předešlému měsíci zvýšila o 0,5 procenta, sdělila v pátek centrální banka USA (Fed).
Ekonomové podle ankety agentury Thomson Reuters očekávali, že po červnovém poklesu o 0,4 procenta dosáhne červencový nárůst 0,3 procenta. Produkce zpracovatelského průmyslu vzrostla o celé jedno procento, protože automobilky zvedly produkci o 20,1 procenta a výroba motorových vozidel se zvýšila z červnového ročního tempa 4,1 milionu na 5,9 milionu.
Automobilovou produkci podnítil vládní program šrotovného, který byl z původní jedné miliardy dolarů posílen na tři miliardy. K oživení odvětví přispěly také ukončené restrukturalizace automobilek GM a Chrysler, které vystoupily z bankrotového režimu. Bez započítání automobilového průmyslu však průmyslová výroba klesla o 0,1 procenta.
Zahraniční obchod USA roste, oproti loňsku je ale stále v mínusu - čtěte ZDE
Šrotovné v USA v praxi: Nejdřív se musí jednou pro vždy zadřít motor - čtěte ZDE
Šrotovné v USA zažívá úspěch. Prodej aut stoupl na letošní maximum - čtěte ZDE
Míra využití výrobních kapacit, která ke konci nynější hospodářské recese naznačuje, kolik nevyužitých kapacit v ekonomice existuje, mírně stoupla na 68,5 procenta. Je však stále 12,4 procentního bodu pod průměrem let 1972-2008.
Spotřebitelské ceny prudce padají
Další statistiku o vývoji spotřebitelských cen za červenec oznámilo americké ministerstvo práce. Ceny se v tomto měsíci meziročně snížily o 2,1 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1950.
Ceny energie se meziročně propadly o 28,1 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny beze změny po červnovém nárůstu o 0,7 procenta. Ceny potravin klesly o 0,3 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2002, napsala agentura Reuters.
Inflace v eurozóně klesla o 0,7 procenta. Hlouběji, než čekali analytici - čtěte ZDE
Deflace vládne Evropě: Spotřebitelské ceny klesly nejvíc za 13 let - čtěte ZDE
Hrubý domácí produkt Spojených států se podle předběžných údajů ve druhém čtvrtletí snížil v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen.
Přední poradce Bílého domu Larry Summers v pondělí prohlásil, že Spojené státy sice položily základy pro oživení domácí ekonomiky, ale toto oživení bude pomalé.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist