Ceny průmyslových výrobců v červenci klesly o 4,9 procenta, což je opět největší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele.

Ceny zemědělských výrobců byly v červenci meziročně nižší o 26,7 procenta a oproti červnu klesly o 1,7 procenta.

Podle statistiků klesly zejména ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 38,1 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 16,1 procenta a potravinářských výrobků o pět procent. Naopak vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry o 10,9 procenta, nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 3,6 procenta a dopravních prostředků o 1,9 procenta.

"Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce klesly ceny meziproduktů o 9,3 procenta, nejvíce stouply ceny zboží dlouhodobé spotřeby o dvě procenta," uvedl ČSÚ.

Potraviny výrazně zlevňují

Ceny v rostlinné výrobě klesly o 34,8 procenta zejména v důsledku nižších cen obilovin o 44,5 procenta a olejnin o 40 procent. Dále klesly ceny ovoce o 21,7 procenta a zeleniny o 14,9 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 14,8 procenta. Klesly ceny mléka o 29,2 procenta, drůbeže o 11,1 procenta a prasat o 1,5 procenta. Naopak vyšší byly ceny vajec o 12,9 procenta.

"V červenci de facto neexistovalo moc faktorů, které by je tlačily nahoru, když i ceny ropy v korunovém vyjádření zaznamenaly výrazný pád. K tomu je pak nutno připočíst velmi slabou poptávku. Z hlediska spotřebitelské inflace je daleko zajímavější pokles cen zemědělských výrobců, což naznačuje další možný propad cen potravin. Spotřebitelská inflace se tak v nadcházejících měsících bude držet na velmi nízkých úrovních," uvedl analytik Jiří Škop.

Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 0,7 procenta. Podle statistiků je tento meziroční růst nejmenší za celou dobu sledování od roku 1995. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly nižší o 5,9 procenta.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře meziročně vzrostly o 1,4 procenta. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 8,9 procenta, za programování a poradenství o sedm procent a za administrativní a jiné podpůrné činnosti o 6,1 procenta. Na druhé straně klesly ceny za telekomunikační služby o 2,3 procenta a ceny nákladní dopravy o 6,4 procenta.