Spojené státy zmírní letošní rozpočtový deficit tím, že do něj nezapočtou čtvrt bilionu dolarů na další záchranu bank. V noci na čtvrtek to uvedl nejmenovaný představitel administrativy prezidenta Baracka Obamy.

Zatímco dosud administrativa odhadovala deficit fiskálního roku 2009, který skončí v září, na 1,84 bilionu dolarů, po vyškrtnutí potenciální pomoci vyčleněné pro banky, by měl klesnout na 1,58 bilionu. Pokud by se naplnila původní prognóza, byl by letošní deficit více než čtyřikrát vyšší než loni, kdy už byl na rekordu.

Očekávaný rekordní schodek znepokojil finanční trh a ohrožuje ambiciózní plány Obamova úřadu reformovat systém zdravotní péče a vzdělání a zajistit, aby USA byly méně závislé na fosilních palivech. Průzkumy navíc ukazují, že deficit patří mezi největší obavy Američanů. Bojí se, že by jeho následkem mohly být vyšší daně.

Známky návratu do normálu 

Z odhadovaného deficitu se vypustilo 250 miliard dolarů, které si administrativa dala stranou pro další možnou finanční pomoc bankám. Nový odhad se opírá o předpoklad, že se finanční trhy dostatečně stabilizovaly a že administrativa nebude muset žádat Kongres o uvolnění dalších prostředků pro finanční sektor.

Obama uvádí, že ekonomika vykazuje známky návratu do normálu a že jeho plán hospodářských stimulů za 787 miliard dolarů zabírá. Dodává ale také, že k hospodářskému oživení bude ještě dlouhá cesta, napsala agentura Reuters.

V červenci hospodařily USA s rozpočtovým deficitem 180,68 miliardy dolarů, což byl rekord za tento měsíc. Od začátku fiskálního roku, který začal loni v říjnu, deficit činil 1,27 bilionu dolarů. Na růstu deficitu se podepsaly především masivní výdaje vlády na podporu finančního systému a na boj s hospodářskou krizí.