Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) ve čtvrtek na mimořádné valné hromadě mj. schválila možnost zastavit vlastní akcie za pohledávky. Podle mateřské firmy ArcelorMittal, která zástavu požadovala, se tímto krokem usnadní transakce uvnitř skupiny.
Většinový vlastník ostravské huti, ArcelorMittal Holdings AG, získal možnost během pěti let zastavit až čtvrtinu vlastních kmenových akcií (v maximálním rozsahu 2,943 milionu kusů), které ve své ostravské dceřiné firmě drží. Svůj požadavek zdůvodnil usnadněním vnitroskupinových transakcí, které zefektivní hospodaření. Představenstvo ostravské huti považuje možnost zastavit akcie za přínosné řešení."Jaké konkrétní pohledávky - zda ty již existující, nebo které teprve vzniknou - budou zástavou akcií zajištěny, v jakém rozsahu a kdy, se akcionáři dozví až po skončení účetního období, v němž zástavní právo vzniklo," řekl akcionářům ředitel pro vnější vztahy Jan Rafaj s tím, že schválená možnost zástavy nesouvisí s žádnou konkrétní transakcí.
Peří proti plánům majoritního vlastníka
Drobní akcionáři AMO proti záměru vlastníka od rána protestovali s tím, že jde pouze o fiktivní zástavu za úvěry podobnou vystavení nekrytého šeku, prohlásil akcionář a iniciátor veřejného protestu Jiří Psota. Připravili protesty před ostravským hotelem Kovak, kde valná hromada probíhala.
Na představenstvo měli demonstranti připraveno peří spolu s transparenty "Nenecháme se oškuba!" nebo "Steel or not to steal?" či "Chceme ocelárnu, ne zástavárnu". Do amplionu provolávali hesla - vraťte peníze do Ostravy.
VIDEO: Podívejte se naprotesty drobných akcionářů
(článek pokračuje pod videem)
Podle něj mateřská společnost chce mít možnost zastavit vlastní akcie v AMO pro případ, že by nesplatila peníze, které si půjčila právě od své ostravské dcery. "Nastane-li však důvod k uplatnění zástavního práva, zastavené akcie logicky ztratí svou hodnotu. Na volném trhu nebude tento čtvrtinový podíl prodejný. Žádná finanční skupina si nekoupí menšinový podíl ve společnosti, z níž majoritní vlastník odčerpává peníze a nesplácí je," řekl Psota.
Drobní akcionáři, kteří drží v AMO 3,5 procenta akcií, se domnívají, že mateřská firma ArcelorMittal potřebuje zástavu za úvěry, které ostravská huť poskytla firmám ze skupiny své matky. Formou nízkoúročených půjček jim poskytla 24,5 miliardy korun. Při těchto transakcích přišla AMO kvůli kurzovým ztrátám o bezmála 750 milionů korun, dodal Psota.Drobní akcionáři: Vlastník vyvádí peníze ze firmy
Podle menšinového podílníka AMO Tomáše Uvíry chce mateřská firma ArcelorMittal zastavenými akciemi, které představují částku téměř 15 miliard korun (při hodnotě akcie 5000 Kč), navýšit garance za půjčku, kterou jí ostravská huť poskytla. "Španělská banka Caja de Ahorros, která ručí za úvěr mateřské firmy ve výši 11 miliard korun, možná potřebovala nějakou další garanci," řekl.
Podle odborového předáka AMO Vítězslava Praka jde minoritním akcionářům především o vyplácení dividend. "Říkají sice, že chtějí ocelárnu, ne zastavárnu, ale o to jim nejde," řekl novinářům. Podle něj je potřeba do ostravské huti více investovat. "Při těch ziscích, které na kontě firmy leží," dodal Prak s tím, že požadavek zástavy akcií je vyústěním plánů hlavního majitele Lakšmího Mittala s ostravskou firmou. "Jaké jsou, stále nevíme," řekl předseda ZO Válcovny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist