Evropská unie v sobotu zveřejnila seznam téměř 4 000 leteckých společností, které mají od roku 2012 omezit své skleníkové emise, jinak budou vypovězeny z evropských letišť.

Seznam souvisí s plánem EU zapojit aerolinky do systému obchodování s emisními povolenkami. Týká se všech leteckých přepravců, kteří létají přes území EU, včetně českých.

Emise z aerolinek tvoří na světě asi tři procenta celkových emisí oxidu uhličitého (CO2), což je hlavní ze skleníkových plynů, které jsou považovány za jeden z klíčových důvodů globálního oteplování. Evropská unie na konci loňska schválila plán, podle kterého se budou muset aerolinky od roku 2012 zapojit do systému obchodování s emisními povolenkami. Ten má za cíl omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší.

Rozhodnutí již dříve vyvolalo značnou nevoli v leteckém průmyslu, který se v současnosti potýká s nepříznivými ekonomickými podmínkami. Podle nových právních norem budou muset od 1. ledna 2012 všechny aerolinky operující v Evropě omezit skleníkové emise, jinak je čeká trest v podobě vypovězení z letišť. V souladu s plánem musejí přepravci začít monitorovat své emise již od ledna příštího roku. 

Začlenění letecké dopravy do systému obchodování s emisními povolenkami je součástí širšího balíku návrhů, s jehož pomocí chce unie dostát svým ambiciózním cílům v boji s klimatickými změnami.

EU má závazek snížit proti roku 1990 do roku 2020 emise o pětinu; pokud se přidají i státy mimo EU, tak by to v rámci EU mělo být až o 30 procent. Do roku 2020 by pak měl rovněž podíl biopaliv na celkovém objemu pohonných hmot dosáhnout v EU deseti procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru