Kvůli hospodářské krizi a reakci nynější vlády na ni zažije americký rozpočtový deficit a státní dluh v nadcházejícím desetiletí explozi. Podle úterního pololetního odhadu Bílého domu dosáhne předpokládaný deficit v letech 2010 až 2019 devíti bilionů dolarů a bude o celé dva biliony vyšší, než Washington odhadoval dosud.

Státní dluh se za deset let podle nového odhadu vlády zdvojnásobí. Vystoupí tak asi na 75 procent hrubého domácího produktu Spojených států.

Dnešní odhady Bílého domu jsou bližší dosavadním předpovědím nadstranického Rozpočtového úřadu Kongresu. Ten však ještě dnes zveřejní aktuální odhady, které mohou být opět horší než dosavadní předpovědi.

Překážka pro Obamův plán 

Závratný nárůst deficitu a dluhu může ohrozit rozmáchlé plány prezidenta Baracka Obamy na další stimulaci ekonomiky nebo zvyšování vládních výdajů na sociální programy. Zejména může potopit nákladnou reformu zdravotnictví, která by mohla během deseti let stát nejméně bilion dolarů navíc.

Administrativa nyní očekává, že míra nezaměstnanosti letos dosáhne vrcholu asi na deseti procentech a příští rok začne pomalu klesat. Průměrná míra nezaměstnanosti se však i příští rok zvýší na 9,8 procenta z letošních 9,3 procenta, předpokládá Obamova ekonomická poradkyně Christina Romerová.