Téměř každý druhý občan České republiky starší 18 let, celkem 44 procent z nich, je zvyklý běžně pít obyčejnou vodu, kterou lze natočit z vodovodního kohoutku. Ukázal to výzkum agentury DEMA. Běžné pití vody z kohoutku je přitom častější u žen než u mužů.

Více než třetina lidí vodu z kohoutku pije také, ale buď pouze občas (25 procent) anebo zcela výjimečně (13 procent). Obyčejnou vodu z vodovodu nepije vůbec zhruba každý pátý dotázaný, celkem 16 procent žen a 20 procent mužů.

Podle průzkumu zvyk pít vodovodní vodu souvisí s věkem lidí. Čím jsou občané starší, tím častěji kohoutkovou vodu běžně pijí. Naopak čím jsou lidé mladší, tím častěji prohlašují, že pro ně pití vody z kohoutku vůbec nepřichází v úvahu.

Pivo místo vody

Z lidí, kteří vodu z kohoutku běžně nepijí, více než čtvrtina preferuje balenou vodu. Celkem 27 procent dotázaných dává přednost různým jiným nealkoholickým nápojům, každý devátý místo vody upřednostňuje pivo. Vodu natočenou z kohoutku považuje za zdravotně závadnou 16 procent dotázaných. Těch, kteří tvrdí, že "obyčejná voda jim nechutná", je 15 procent.

Podle více než tří čtvrtin respondentů by pitná voda z kohoutku měla být podávána v restauracích k jídlu zadarmo. Přibližně každý pátý občan naopak se zavedením takového nařízení nesouhlasí. Každý osmý dotázaný se již s nabídkou vody z kohoutku zdarma v restauraci nejméně jednou setkal, většina občanů takovou zkušenost nemá.

O vodovodní vodu obsluhu v restauraci naprostá většina lidí sama nikdy nepožádala. Těch, kteří se kohoutkové vody alespoň jednou dožadovali, bylo 18 procent. Z toho osmi procentům dotázaných obsluha vodu přinesla bez řečí. Čtyřem procentům obsluha vodu přinesla, ale její chování bylo nepříjemné. Třem procentům pak obsluha vodu přinesla, ale museli za ni zaplatit, jako kdyby si objednali vodu balenou, a dalším třem procentům obsluha vodu nepřinesla.